Klinčić

722

klincic

Klinčić – božićni začin koji olakšava zubobolju i štiti od raka. Klinčić je, uz cimet, u blagdansko vrijeme omiljen dodatak kuhanom vinu, medenjacima i drugim kolačima i keksima, likerima, voćnim kompotima…

Riječ je o malenim, osušenim pupoljcima tropskog stabla karanfilovca, koji oblikom podsjećaju na čavliće. Od davnina su klinčići cijenjeni zbog osebujne arome (miris im je topao, a okus slatkasto-opor) i ljekovitosti.

Klinčić odlično oplemenjuje najraznovrsnija jela: mesna pečenja, rižu, grah, marinade, ukiseljeno povrće, umake, juhe…

Ukusni čavlići

Baš kao što se naranče za Božić nabodu klinčićima kako bi se prostor ispunio finim mirisom, tako u pripremi jela možete utisnuti “čavliće” klinčića u mesnu pečenku ili glavicu luka.

Očišćena glavica luka nabodena klinčićima daje osobit okus juhama. Također je luk naboden klinčićima izvrstan dodatak riži prilikom pirjanja.

Osušeni pupoljci klinčića najbolji su cijeli jer u prahu brzo gube aromatična svojstva. Klinčići su tvrdi i teško ih se melje, pa se često preporučuje mlinac za kavu.

Od davnina se klinčići žvaču za mirisan dah i njima se liječi zubobolja.

Glavni sastojak klinčića je eugenol koji djeluje protuupalno i uništava štetne mikrobe. Klinčić sadrži i obilje minerala (kalcij, željezo, magnezij, cink, bakar, fosfor, mangan i selen) te vitamine B, C, E i K.

Za bolju probavu

Čaj od klinčića preporučuje se za ublažavanje nadutosti, grčeva i drugih probavnih tegoba. Prelijte 2-3 klinčića sa 2,5 dcl vruće vode i ostavite poklopljeno 15 minuta, a potom čaj procijedite i popijte.

Eterično ulje klinčića koristi se za jačanje imuniteta i pročišćenje organizma, a klinčić je poznat i kao afrodizijak.

Istraživanja su pokazala da eugenol iz klinčića djeluje i kao snažan antioksidans koji sprečava stvaranje ugrušaka u krvnim žilama i štiti od raka.  piše