Stara kotlovnica u Botaničkom vrtu postaje moderan laboratorij. Druga faza obnove kompleksa staklenika zahuktala se, a u Botaničkom se vrtu nadaju da će treća početi već na jesen.
Nekadašnja kotlovnica, tzv. ciglena kuća u Botaničkom vrtu, pored koje dnevno prođe na tisuće Zagrepčana, uskoro će postati moderan laboratorij sa sjemenarnom, a u jedan dio prostora postavit će zbirku paprati te tropskih biljaka. Bit će to nakon što se dovrši trenutačna restauracija.
Izrađeni u Beču 1891.
Druga faza obnove kompleksa staklenika zahuktala se, a u Botaničkom se vrtu nadaju da će treća početi već na jesen, s obzirom na to da se radovi financiraju novcem Grada Zagreba. Jedini je to izložbeni staklenik iz 19. stoljeća u Hrvatskoj, a ujedno i najstariji, kaže ravnateljica Botaničkog vrta Biserka Juretić, dodajući da je vrijednost trenutačnih radova, zbog kojih je zatvoren pomoćni ulaz od Marulićeva trga, milijun i pol kuna. Sve se radi pod stručnim nazorom Zavoda za zaštitu spomenika, budući da svaki detalj mora izgledati kao u vrijeme kad su staklenici izrađeni u Beču 1891. godine.
– Veliki kompleks u kojem su staklenici počeo se obnavljati u siječnju 2016., a završetkom ciglene kuće sjeverni dio okrenut prema Mihanovićevoj ulici prvi će biti gotov – ističe Biserka Juretić.
Za cjelokupnu restauraciju potrebno je 10 milijuna kuna, a što će se sljedeće obnavljati, dodaje ravnateljica, ovisi o tome koliko će im novca biti dodijeljeno iz gradskog proračuna. Dio planiraju dobiti i putem europskih fondova.
U sklopu restauracije u stakleniku će biti obnovljeno svih šest mikroklimatskih zona poput tropske kuće i kuće za palme, a novost je kuća za biljke koje žive u sjeni. Bit će napravljen i infopult sa suvenirnicom.
Uobičajena svjetska praksa
Zbog šupljeg krova, razbijenih prozora i ruševnih zidova, u jedan od najljepših staklenika u Hrvatskoj posjetitelji nisu ušli od sredine 20. stoljeća, zadnjih su nekoliko godina ondje biljke proučavali samo studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Kako bi prikupili dodatan novac, zaposlenici Botaničkog vrta dosjetili su se da bi to mogli učiniti kroz donacije. To je, kažu, već desetljećima uobičajena praksa u mnogim botaničkim vrtovima diljem svijeta, a uz novčanu donaciju posjetitelji tako mogu posvojiti stablo ili klupu po izboru. Klupa se može posvojiti na najkraći rok od šest mjeseci za 400 kuna, a zaposlenici Botaničkog vrta postavit će ukrasnu graviranu pločicu s imenom donatora koja će stajati određeno vrijeme. Za 2000 kuna, pak, klupa se može posvojiti na pet godina, a biljka za 250 kuna na pola godine te za 5000 kuna na pet godina. piše