Sestrinstvo u Hrvatskoj djeluje na temelju zakona koji precizno definiraju sve elemente djelovanja na svim razinama zdravstvene zaštite. Uspostavljanjem sustava obrazovanja, danas medicinske sestre imaju mogućnost školovanja do visoke stručne razine i doktorskih studija, a upravo je obrazovanje temeljni preduvjet u postavljanju jasnih profesionalnih ciljeva koji se odnose na skrb za jačanje i razvoj te održivosti sustava unutar radnih organizacija, na lokalnoj odnosno Nacionalnoj razini.
Poštivanje opće i profesionalne etike sastavni je dio identiteta sestrinstva i osnovna poveznica s čovjekom. Holistička i humanistička etička načela danas u vrijeme velikih i radikalnih promjena, moralne krize, krize vrijednosti, različitog poimanja dobra i zla, temelji su na kojime se gradi odnos sestre i pacijenta, sestre i liječnika, kao sestre i suradnika uključenih u pružanje skrbi.
Kompetencije medicinskih sestara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sve više sežu u jačanje uloge u preventivnoj medicini, očuvanju zdravlja i edukaciji, istovremeno stvarajući vlastitu upravljačku vertikalu. Razvijaju se programi integrativne skrbi za zdravog ili bolesnog pojedinca čiji se rad temelji na razumijevanju, prihvaćanju i pomaganju čovjeku kao cjelovitom ljudskom biću, osobi kao cjelini.
Zdravstvena njega je autonomno područje djelovanja medicinskih sestra, funkcionalno je važna za pojedinca, obitelj i društvo, a obzirom da se temelji na pouzdanim i promišljenim odlukama uz cjelovito teoretsko, znanstveno i istraživačko znanje (evidence based care) ima direktan utjecaj na sigurnost pacijenta i održivost zdravstvenog sustava.
piše, Božena Vrabec, diplomirana medicinska sestra
Međunarodni dan sestrinstva 12. svibanj, prigodno je obilježen i Domu zdravlja Zagreb – Zapad.