Osim za popravljanje raspoloženja, čajevi od gospine trave mogu pomoći u slučaju nesanice, razdražljivosti, umora i slabe koncentracije, a odlično djeluje i na probleme s kožom i kosom.
Lavanda (Lavandula officinalis) najpoznatija je kao prirodno sredstvo za tjeranje moljaca iz ormara.
No riječ je i o vrlo ljekovitoj biljci koja se osobito ističe umirujućim učincima. Prema japanskom istraživanju, već i miris lavande smanjuje stres. Stoga je ova biljka vrlo učinkovita u liječenju potištenosti, tjeskobe i glavobolja izazvanih napetošću. Ima i druga korisna svojstva – olakšava grčeve, potiče probavu, smanjuje nadutost i poboljšava protok žuči.
Smatra se da pomaže i kod nekih tipova astme. Lavanda djeluje antiseptički i antibakterijski, a u vanjskoj primjeni smiruje manje kožne infekcije, liječi ugrize kukaca i opekline. Sastavni je dio mnogih ljekovitih kupki, osobito onih za liječenje problema s cirkulacijom i reumatskih bolova, a uspješno smiruje i različite tipove groznica.
Preporučljiva je i kod psihičkih tegoba u menopauzi, a kod niskog tlaka kupka poboljšava opće stanje i osvježava.
Kupelji s lavandom imaju dugu tradiciju – u njima su uživali još stari Rimljani. Neki autori čak smatraju da joj naziv potječe od latinske riječi za pranje (lavare). Tijekom srednjeg vijeka bila je vrlo popularna biljka zbog dugotrajnog mirisa i sposobnosti da otjera kukce. Destilirala se i upotrebljavala u kućanstvu, a na ulicama za prikrivanje mirisa.
Priče da su proizvođači rukavica, koji su upotrebljavali lavandino ulje za aromatiziranje kože, izbjegli epidemiju kuge potaknula je ljude da lavandu nose neprestano uza se ne bi li se zaštitili. Lavanda se odavno primjenjuje u medicini.
Svi dijelovi biljke su aromatični i ljekoviti, a osobito cvjetovi koji se beru prije nego što se posve rascvjetaju jer tad je količina eteričnog ulja u njima najveća.
Potom se suše za pripremanje čajeva i drugih ljekovitih preparata ili prerađuju u ekstrakt eteričnog ulja koje je osnova za pripremanje masti, krema i gelova.
Eterično ulje lavande korisno je u vanjskoj uporabi, a dobro ga je razblažiti tako da stavite tri kapi na svakih deset litara temeljnog ulja (primjerice, maslinova). Tom mješavinom možete masirati čelo i sljepoočnice kod glavobolje i stresa, a masiranje donjeg dijela trbuha i donjeg dijela leđa olakšava bolne mjesečnice.
Masaže pomažu i protiv bolova u mišićima. U kozmetici vodica od lavande upotrebljava se za njegu nježne i osjetljive kože te kao antiseptičko sredstvo protiv prištića, a eterično ulje lavande, razrijeđeno u temeljnom ulju, potiče razgradnju celulita.
Protiv moljaca u ormare se stavljaju vrećice lavande. Cvjetovi su jestivi i dobro se slažu sa sladoledom, kolačima, džemovima i želeima. Lavanda je rasprostranjena na cijelom području Sredozemlja, a uspijeva i u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Sadite li je u vrtu, osigurajte joj sunčano i otvoreno mjesto jer se u vlažnim uvjetima mogu razviti gljivice. Poželjno je da tlo bude dobro drenirano, pjeskovito i lužnato. Kako biste je razmnožili, odrežite izbojke dužine 10-20 cm u jesen ili proljeće ili podijelite korijenje i posadite mladice. Lavanda se također može uzgojiti iz sjemena, u kasno ljeto ili jesen. piše