Ftalati u šminki i ambalaži uzrokuju ranu menopauzu. Otrovni sastojci u mnogim kozmetičkim preparatima, ali i pakiranjima prehrambenih proizvoda mogu biti odgovorni za rano nastupanje menopauze, zaključak je novih istraživanja.
Ftalate, koji su glavni sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda, ali i plastičnih predmeta kojima smo svakodnevno okruženi u svom domu ili pak pakiranja prehrambenih proizvoda koje kupujemo u trgovini, američki su istraživači okrivili za raniji ulazak žena u menopauzu. Prisutni su gotovo svugdje gdje ima plastičnih masa, a nalaze se i u laku za nokte, pigmentima za boju i ljepilima. Dietilheksil ftalat (DEHP) je najčešće korišten ftalat i može se naći u nizu proizvoda.
U širem smislu menopauza ili klimakterij uključuju mjesece ili čak godine prije i poslije potpunog prekida menstrualnog ciklusa. Mnoge žene doživljavaju neugodne tjelesne simptome, kao što su neredovito menstrualno krvarenje i nagli osjećaji vrućice. Ako postoji produženo ili prekomjerno menstrualno krvarenje ili još jedna menstruacija šest ili više mjeseci nakon naizgled posljednje menstruacije, odmah treba posjetiti liječnika.
Raniji ulazak u menopauzu povezan je s povišenim rizikom od moždanog udara, bolesti srca, problemima s kostima i drugim negativnim pojavama.
Visoke doze ubrzavaju menopauzu
Istraživači Sveučilišta Washington su ustanovili da su žene izložene visokoj dozi ftalata ušle u menopauzu gotovo dvije i pol godine ranije u odnosu na druge žene. Napomenuli su da su ftalati u nekim slučajevima doveli do izostanka mjesečnice čak i 15 godina prerano.
Mnogobrojni stručnjaci odavno upozoravaju na moguće opasnosti ftalata. Studije su pokazale kako da mogu povećati izglede za dobivanje raka, šećerne bolesti, pretilosti, a prema nekima mogu i feminizirati mozgove dječaka. Sada su nastupili američki istraživači koji upozoravaju da ftalati mogu poremetiti funkcioniranje ženskog reproduktivnog sustava.
Tim sa Sveučilišta Washington analizirao je količinu ftalata u krvi i urinu 5.700 žena. Ustanovili su da su žene s najvišom razinom ftalata ušle 2,3 godine ranije u menopauzu (za prosječnu dob ulaska u menopauzu uzeli su 51 godinu). ‘Rana menopauza uvelike utječe na zdravlje. Smatramo da ftalati imaju mogućnost utjecati na funkcije jajnika i ljudsko razmnožavanje. Postoje mnoge stvari koje u ovom trenutku ne znamo, naše je istraživanje tek preliminarno, no dovoljno je da bismo zaključili da je prisutan dugoročno štetan utjecan’, zaključila je Natalia Grinder, voditeljica istraživanja. piše