Divlji krastavac

1069

krastavacbodSnažan pomoćnik kod upale zglobova i sinusa. Iako treba biti oprezan u količini i načinu konzumiranja, svi dijelovi – lišće, sjemenke, sok i meso divljeg krastavaca imaju ljekovita svojstva. Biljka divljeg krastavca (Ecballium elaterium L. Familiae Cucurbitaceae – Porodica Tikvi; ljekarnički naziv – Elaterium album ili nigrum; druga imena: divlji krastavac, pipunić, primorska štrcalica) još se u starom Egiptu rabila kao lijek. Latinsko ime Ecballium divlji krastavac dobiva po grčkoj riječi ekballein, što u prijevodu znači baciti se, a elaterium od grčke riječi elatos – voziti, pobjeći.

Starogrčki filozof Teofrast koristio se korijenom za liječenje bijele gube te šuge kod ovaca. U antičko doba biljka je smatrana jakim abortivom. U literaturi se navodi da se u nas rabi kao poznati drastičan purgativ, naročito kod trovanja narkoticima.

Snažan purgativ
Sok iz svježeg ploda krastavca koristimo za liječenje: sinusa i upala nosa (sinusitis, rinitis, za čišćenje-odstranjivanje upalnog sekreta iz sinusa, nosne šupljine), bolnih zglobova, reumatizma i kožnih nečistoća(akne, gljivice, osipi, infekcije). Treba svakako napomenuti da kod uporabe soka postoji mogućnost javljanja alergije koja izaziva pojavu edema (nakupljanja tekućine), a ako se konzumira u većoj količini može urokovati teško trovanje unutarnjih organa (enteristis).

Iz zrelih plodova, kad se otkinu, štrcaju sjemenke, zbog čega ga u narodu i zovu štrkavac ili štrcalica krastavacbodi2

Uziman iznutra, tj. interno učinkovit je kod tegoba sa srcem i slabim radom bubrega. Često se koristi i za izazivanje proljeva (naročito kod trovanja).

Sjemenke krastavca pomažu kod tegoba sa sinusima, a korijen uspješno otklanja bolove u zglobovima. Listovi se rabe kao snažan purgativ i diuretik te za izbacivanje tekućine iz probavnog sustava, kod edema i nakupljanja tekućine oko organa zatim bubrežnih i srčanih tegoba.

Svježi se list prema recepturi pučke medicine rabi kao oblog kod krvarenja hemoroida. Uporaba divljeg krastavca u liječenju najtežih bolesti, kao što je karcinom, pokazala se na žalost neuspješnom. Plod je dlakava i bradavičasta duguljasta boba. Iz zrelih plodova, kad se otkinu, štrcaju sjemenke, zbog čega ga u narodu i zovu štrkavac ili štrcalica, a to se događa zbog velikog tlaka koji se u njemu stvara.

krastbod3Svježi se list prema recepturi pučke medicine rabi kao oblog kod krvarenja hemoroida

Nije za trudnice
No, uz ljekovitost postoje i neki otrovni dijelovi biljke kao što su: svježi mliječni sok iz lista te zreli plod. Simptomi trovanja krastavcem su slinjenje, povraćanje, jaki bolovi u želucu i crijevima  te proljev, a u većim količinama dolazi do jakih grčeva pa i do smrti.

Divlji krastavac rabimo kao: abortiv, analgetik, antireumatik, antiskorbut, diuretik, drastik, kardik, kozmetik, laksativ i purgativ.
Kontraindikacije: trudnicama je zabranjena bilo kakva uporaba divljeg krastavca. piše