Kokosovo ulje – saveznik u borbi protiv karijesa

960

kokosovo uljePrehrana i karijes
Zubni karijes je najraširenija bolest današnjice i veliki zdravstveni problem. Prema podacima svjetske zdravstvene organizacije (WHO) karijes zahvaća gotovo 90% svjetske populacije, neovisno o dobi i spolu. Unatoč napretku u stomatologiji, učestalost karijesa se ne smanjuje.

Nastanku karijesa pogoduju slatke namirnice koje sadržavaju jednostavne šećere, ali i svi ostali složeni ugljikohidrati mogu uzrokovati karijes. Većina složenih ugljikohidrata je ljepljiva i dugo se zadržava na površinama zuba, a posebno u prostorima između zuba (interdentalni prostori).

Izbjegavanjem kariogene hrane i pića smanjuju se šanse za nastanak  karijesa. Zato je važno znati prepoznati hranu koja povećava rizik za nastanak karijesa.

U nastanku ili zaštiti od karijesa važnu ulogu igra vrsta namirnice, njen oblik, konzistencija, nutritivni sastav,  vremenski period tijekom kojega su zubi izloženi namirnici, učestalost unosa hrane i kombinacija namirnica koja se unosi.

Postoje i namirnice koje mogu smanjiti, ali i prevenirati nastanak karijesa, a jedna od njih je kokosovo ulje.

Do revolucionarnog otkrića došli su znanstvenici u Irskoj. Otkrili su da ulje kokosa snažno djeluje i u borbi protiv karijesa. Kokosovo ulje inhibira rast većine sojeva streptokoknih bakterija uključujući I Streptococcus mutans za koju se smatra da je jedna od glavnih uzročnika nastanka karijesa.

Dodatni testovi su pokazali da je varijanta kokosovog ulja, modificiranog uz pomoć enzima pogubna i za gljivicu Candidu albicans.

Otkrili su i da je ulje u dodiru s probavnim enzimima, odnosno slinom, puno učinkovitije.

Voditelj istraživanja dr. Damien Brady iz Athlone Institute of Technology u Irskoj izjavio je slijedeće: Karijes je najčešće predviđen zdravstveni problem koji utiče na 60 – 90% djece i većinu odraslih u razvijenim zemljama. Kokosovo ulje je prirodni antibiotik, modificirano s enzimima u proizvodima za higijenu zuba bilo bi atraktivna alternativa kemijskim aditivima, posebno zato jer djeluje u relativno niskim koncentracijama. Također je dodao kako bi njegovi rezultati mogli dokazati važnost kokosovog ulja s obzirom na uzroke problema nastanka karijesa, a koji je postao sve otporniji na mnoge postojeće tretmane antibioticima. Kokosovo ulje ne bi imalo samo primjenu za sprječavanje razvoja karijesa, također se ispituje utjecaj na našu probavu i infekcije vezane uz loše crijevne bakterije. Eksperimenti dr. Bradya potaknuti su prethodnim istraživanjima koja su pokazala da je djelomično probavljeno mlijeko prouzrokovalo da Streptococcus mutans u manjoj količini prianja na zubnu caklinu.

Istraživanje je objavljeno u časopisu British Dental Journal.

Piše Andrijana   

mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. 

specijalist ortodoncije