Prašak od korijena konopljuše rabi se kod krvarenja i to crijevnih i plućnih te kod tegoba sa žući kao i za čišćenje crijeva.Latinski naziv Eupatorium konopljuša dobiva po alkemičaru, Mithradates Eupator. Smatra se da je naziv cannabinum došao iz oblika listova ove biljke (Cannabis indicum). Avicena (perzijski liječnik i filozof – 980-1037.), preporučuje biljku za jačanje i čišćenje organizma, a u narodu je poznata biljka za liječenje vodenih bolesti. Dugo godina nisam rabio konopljušu, koja je inače česta biljka našeg kraja, sve dok nisam dobio recept od jednog seljaka za liječenje bolesti krvi.
Narodni lijek
U narodu omiljena biljka za koju kažu da “čisti tijelo i tjera vodu i znoj” te se rabi za liječenje: vodenih bolesti (diuretsko djelovanje se rabi za pojačano izlučivanje mokraće kod vodenih bolesti, edema, gihta, itd.), bolesti krvi (kod areterioskleroze krvnih žila, smanjuje razinu kolesterola i visoki tlak, dobar je detoksikant za čišćenje krvi, i cijelog organizma, za brzi oporavak nakon bolesti, itd.), bolesti jetre i žuči (pojačava izlučivanje žuči), bolesti crijeva – (odstranjuje nametnike u crijevima, te pomaže u liječenju zatvora kao blagi laksativ), kod kroničnog zatvora pokušajmo sa konpljušom nakon svih bezuspješnih pokušaja sa raznim laksativima i purgativima i to sa čajem od listova. Konopljuša je korisna kod bolesti bubrega (pomaže u radu, a naročito u uklanjanju mokraćne kiseline te kod kamenaca i pijeska), bolesti prostate (anti-upalno djelovanje), reumatizma, artritisa i gihta, (kostobolja), bolesti jetre i žuči (ascites, slab rad jetre, kongnestija jetre, žutice, za jače izlučivanje žuči i za pojačan rad, insuficijencija žučne vrećice i žučnih puta, rabimo prašak od korijena, itd.), kožnih bolesti (raznih kožnih nečistoća – dermatoza kao posljedice slabog rada žuči, osipa, lišaja, a obliku obloga sa tinkturom za ozljede, modrice, nagnječenja, krvarenja, infekcija, itd.), bolesti pluća i dišnih puteva (kao detoksikant i antiviral, za izazivanje znojenja dijaforetik – prehlade, gripe, naročito kod gripe koju uspješno liječi, visoke tjelesne temperature, itd.) krvarenja (plućnog i crijevnog rabimo prašak korijena). Pripravci od ove biljke koriste se kod groznice, skorbuta, skleroze, a imaju i anti-tumorno djelovanje. U zadnje vrijeme znanstvena istraživanja upućuju na uporabu ekstrakta konopljuše u liječenju imunoloških bolesti kao stimulans za poticaje rada imunološkog sustava kao i kod kroničnog umora i za pomoć u liječenju virusnih i drugih infekcija. Prašak od korijena konopljuše rabi se kod krvarenja i to crijevnih i plućnih te kod tegoba sa žući kao i za čišćenje crijeva. Korijen konopljuše se rabi kao: dijaforetik, laksativ i tonik.
Ne pretjerujte
Konopljušu rabimo kao: antiskorbut, antitumor, antikarcinogenik, antisklerotik, adstrigent, detoksikant, diuretik, dijaforetik, dermetik, depurativ, emetik, ekspektorant, febrifug, homeopatik, holagog, laksativ, purgativ, tonikoiritans.Kontraindikacije: Konopljušu ne smiju uzimati trudnice i dojilje, te osobe sa komplikacijama žuči, aktivnog čira na želucu i dvanaesniku, slabog želuca, žučnih kamenaca, a u većim količinama može oštetiti jetru, itd. piše