Kontra zakona

1241

mrsiOdvjetnik Mijoč poručuje Mrsiću: Ljudima ne možete oduzeti mirovinu. Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić predstavio je na Pravnom fakultetu u Splitu tri zakona koji bi trebali stupiti na snagu početkom iduće godine: Zakon o radu, Zakon o mirovinskom osiguranju i Zakon o zaštiti na radu.

− Želimo raspraviti pitanje preraspodjele radnog vremena. Preraspodjela je moguća i po sadašnjem zakonu, i sada je poslodavci primjenjuju, ali nije vidljiva ni legalna i inspektorat je teško može kontrolirati. Evidencije radnog vremena su lažirane, ljudi rade prekovremeno i produženo, a nemaju nikakvu zaštitu. Pokazujući da je to vidljivo, obvezujemo poslodavca da ima tu evidenciju, a na temelju nje lako se može vidjeti radi li radnik 40 ili 48 sati tjedno.

Ministar je demantirao napise kako će se po novom zakonu u mirovinu odlaziti sa 67 godina. − Veliku zabunu izazvali su članci koje je plasirala jedna naša članica Nacionalnog vijeća umirovljenika. Apsolutno ne stoji da će se produljivati odlazak u mirovinu do 2020. godine, a ne stoji ni teza da će oni koji su rođeni 1964. odlaziti u mirovinu sa 67 godina. Vidjet ćemo kada bi se i u koje vrijeme išlo u mirovinu, ali to će razdoblje nastupiti tek kad uskladimo odlazak žena u mirovinu. Godine 2029. žene se izjednačuju s muškarcima na 65 godina. Tada ćemo, ako se odlučimo za produljenje, početi razdoblje usklađenja koje će trajati osam ili više godina − najavljuje Mrsić.
− Malo se zaboravila činjenica da će od stupanja na snagu zakona iduće godine oni s napunjenom 41 godinom radnog staža moći otići u mirovinu bez obzira na dob. Dakle, netko tko je počeo raditi sa 18 godina moći će otići u mirovinu s 59 godina, ali bez penalizacije zbog toga što je ranije otišao, kako je do sada bilo. To je velika novost – tvrdi ministar, koji je ipak uvjeren da se radni vijek mora produljiti.
− Moramo produljiti dob za odlazak u mirovinu jer nam se produljuje životni vijek i zemlja smo koja stari. Uskoro ćemo imati 200.000 do 300.000 otvorenih radnih mjesta, a nećemo imati radne snage jer ćemo biti stara zemlja − dodao je Mrsić.
Ministar je najavio provjeru invalidskih mirovina. Upitali smo ga boji li se tužbi onih kojima mirovine budu oduzete revizijom, kao i braniteljskih prozivki.
− To što radimo usmjereno je na lažne invalide − napominje Mrsić − bez obzira na to u kojem se dijelu mirovinskog sustava nalaze, kao i na one koji imaju invalidnost, a rade, za što dobivaju određene benefite. Kao u splitskom Zavodu za mirovinsko osiguranje, gdje smo utvrdili da za 44 zaposlenika koji imaju neko tjelesno oštećenje u više od 50 posto slučajeva dokumentacije nije bilo ili je nedostajala. Mrsić veli da novi zakon predviđa da se invalidske mirovine ili invalidnost revidiraju svake tri godine.

− Ako nekoga greškom i propustimo, malo je vjerojatno da ga nakon tri ili šest godina nećemo uhvatiti da je lažan. I to je poruka svima onima koji love u mutnom da s ovim promjenama neće mirno spavati. Dakle, nije to usmjereno na branitelje ni na koga drugog, a smatram da će svi koji imaju dobre namjere prema ovoj zemlji prihvatiti to da lažne invalide moramo isključiti iz sustava. Ukidanje prava na mirovinu, prema mišljenju splitskog odvjetnika Dragana Mijoča, nemoguć je potez.
− Svi zahtjevi na temelju kojih su dobivene mirovine opskrbljeni su urednom dokumentacijom, i slijedom toga trebalo bi dokazati nezakonitost postupka odobrenja navedenog prava. U tom je slučaju krivnja na osobi ili instituciji koja je odobrila navedeno pravo, stoga za to ne može, sukladno zakonu, ispaštati krajnji korisnik. Čak i kad bi se utvrdilo da je službeno tijelo počinilo kazneno djelo pri dodjeli mirovine, pitanje je može li se to odraziti na kategoriju stečenih prava, koja je teško osporiva i u sudskom postupku. Dodatni je problem i taj da je dokazivanje kaznenog djela zbog zastare takoreći neostvarivo nakon tolikog proteka vremena jer su sve sporne mirovine dobivene prije 15 do 20 godina. Ne mogu vjerovati da bi netko to učinio, riječ je o pravomoćnim odlukama koje su potvrdila službena tijela. Nitko nije sam za sebe donosio odluku i rješenje o mirovini − kaže odvjetnik Mijoč. piše