Ljupčac je pravi melem za gotovo sve unutarnje organe. Biljka koju možemo sresti svugdje oko sebe, ljupčac, ima i brojna blagotvorna svojstva i od davnina se rabi u narodnoj medicini, ali i u kulinarstvu i proizvodnji hrane kao sjajan začin.Porijeklom iz južnih krajeva Europe, ljupčac se zahvaljujući monasima proširio cijelim kontinentom. Dioskurid i Plinije opisuju ga i hvale kao biljku za želudac, a sveta Hildegard preporučuje ga za liječenje kašlja i oteklina.
Ljupčac je biljka koja ima jako diuretičko djelovanje te se rabi kod oboljenja kao što su: bolesti želuca i crijeva (kod nadutosti, naročito kod djece, kao dobar karminativ, kod pojave glista, krčanja, kod slabog rada želuca kao digestiv, kod slabe cirkulacije krvi u probavnim organima, kod zatvora, grčeva, slabog apetita), vodena bolest (ascitis, edemi, vodene otekline, voda oko osrčja, u plućima ili kod otečenih nogu).
Zatim, ljupčac se upotrebljava i za bubrežne bolesti (za jače mokrenje ili kod poremećaja u mokrenju te za jačanje funkcija bubrega), reumatske bolesti (kao dobar antireumatik), bolesti bubrega, mjehura i mokraćnih puteva (katar mjehura, upala mokraćnih puteva, infekcije, kod kamenaca u bubrezima i mjehuru.
Tako je Europska komisija odobrila je uporabu ljupčaca za liječenje infekcija mokraćnog sustava, kamenaca i pijeska), bolesti jetre i žuči (masna jetra, žutica, hepatitis).
Pripravci od ljupčaca rabe se i kod ženskih bolesti (neredovitih i bolnih menstruacija), bolesti živaca (kod slabosti ili nadraženosti), bolesti štitnjače (kod poremećaja rada štitnjače ili oteklina na vratu), bolesti srca (jača srce), bolesti kože (pomaže u detoksikaciji kože i cijelog organizma). Koristi se i u liječenju glavobolje, migrene, gihta, kašlja, bronhitisa, alergija, bolova u grlu te za liječenje starih zagnojenih rana.
Jača i pobuđuje živce te se rabi za liječenje bolesti živaca, funkcije znojnih žlijezda, rad slezene, jetre i žuči, muške potencije jer jača spolni nagon. U pučkoj medicini kod navedenih oboljenja preporučuje se uzimanje čaja u propisanoj kurativi kao i praška od korijena ljupčaca.
Eterično ulje korijena rabi se kao začin u proizvodnji hrane. Eterično ulje sjemena rabi se u aromaterapiji za tretman skidanja mrlja i raznih kožnih nečistoća s lica.
Ljupčac rabimo kao: antireumatik, antispazmodik, afrodizijak, aromatik, depurativ, dermetik, digestiv, dijaforetik, diuretik, ekspektorant, emenagog, kardiotonik, karminativ, sedativ, regulator, revitalizant, vermifug.
Kontraindikacije: Trudnice ne bi smjele uzimati ljupčac u bilo kojem obliku, kao ni osobe koje imaju visoku tjelesnu temperaturu.
KUĆNA BILJNA LJEKARNA
ČAJ (za navedena oboljenja)
½ čajne žličice usitnjenog svježeg korijena ili 1 čajna žličica suhog korijena, 2 dl vode
Priprema: Vrućom vodom prelijemo korijen, poklopimo da odstoji pola sata i procijedimo.
Uporaba: Pijemo 2-3 šalice čaja na dan, i to u gutljajima.
RAKIJA OD KORIJENA
200 g korijena, 1 l dobre rakije
Priprema: sitno naribani korijen ljupčaca močimo dva tjedna i procijedimo.
Uporaba: uzimamo po 1 rakijsku čašicu kod želučanih grčeva, grčeva u crijevima, slabe probave i slabog apetita.
VINSKA TINKTURA
3 g korijena, 1 dl vina
Uputa za pripremu: močimo usitnjen korijen u vinu 10 dana i procijedimo
Uputa za uporabu: uzimamo 2-3 čašice na dan kao diuretik, digestiv i depurativ. piše