Neodrživ mirovinski sustav

1162

mrtvacnicDanašnji mladi bit će osuđeni na siromaštvo u starosti’. Povodom jučerašnjih izjava ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića, u kojima hvali održivost hrvatskog mirovinskog sustava, te kao dugoročno rješenje najavljuje povećanje izdvajanja u drugi mirovinski stup, Savez samostalnih sindikata Hrvatske podsjeća da se, kao i sve ostale sindikalne središnjice, prilikom rasprave o novim mirovinskim zakonima krajem 2013., suprotstavio bilo kakvom jačanju drugog stupa, a posebno takvom kojem ne bi prethodila duboka analiza i široka rasprava o posljedicama njegovog uvođenja.

“Nasuprot tvrdnjama ministra, istina je da drugi stup ne može riješiti temeljne probleme mirovinskog sustava RH, te da je preusmjeravanje jedne četvrtine doprinosa u drugi stup upravo jedan od glavnih razloga njegove trenutne fiskalne neodrživosti (zbog čega si takvu mjeru nisu mogle priuštiti ni države znatno bogatije od Hrvatske). Neovisno o rezultatima poslovanja mirovinskih fondova, činjenica je da individualna kapitalizirana štednja sama po sebi ne može riješiti problem nepovoljnog omjera osiguranika i korisnika mirovina, odnosno demografskog starenja stanovništva”, upozoravaju iz SSSH.

“Iako su nedavne izmjene Zakona o obaveznom mirovinskom osiguranju sadržavale određeni broj pozitivnih koraka, nisu donijele rješenje temeljnih problema sustava, a posebno u pogledu osiguravanja sigurnih i adekvatnih mirovina za današnje mlade radnike. Budući da dobar dio mladih radi u atipičnim i prekarnim oblicima radnih odnosa, te se često nalazi u razdobljima dugotrajne nezaposlenosti, uslijed čega su u neodgovarajućoj mjeri pokriveni sustavom mirovinskog osiguranja, jačanje vezivanja mirovina uz uplaćene doprinose (a to je izravna posljedica jačanja drugog stupa) osudit će ih na niske mirovine i siromaštvo u starosti”, dodaju.

Također su upozorili da je model mirovinske štednje u drugom stupu kakav je uvela Hrvatska u suprotnosti s europskim socijalnim modelom i mirovinskim sustavima starih članica EU. Uz to, sadašnji je trend u novim članicama koje su ovakav model uvele upravo suprotan – većina tih zemalja teži smanjivanju ili zamrzavanju uplata u drugi stup.

“Dugoročno rješenje održivosti i adevatnosti hrvatskog mirovinskog sustava moguće je ostvariti jedino povećanjem stope zaposlenosti, rastom plaća i eliminacijom rada na crno, te ponovnim jačanjem prvog mirovinskog stupa i pronalaženjem novih modela financiranja javnog sustava mirovina”, zaključili su iz Savez samostalnih sindikata Hrvatske. piše