Teško je povjerovati da umirovljenike više od financijskog stanja brine socijalna isključenost. Ipak, prema analizi i razgovorima s osobama treće životne dobi i Grada Osijeka, upravo je zaboravljenost od strane društva jedan od ključnih problema koji muče starije osobe. Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo ističe potrebu što češćeg uključivanja starijih osoba u društvo, a na čemu Grad radi godinama. Svakako to čini i Udruga za promicanje kvalitete života starijih osoba Klub 60+ koji je iz proračuna Grada za projekt “Doživjeti 100-tu” dobila 16.500 kuna.
„Projektom starije osobe nastojimo riješiti socijalne isključenosti i usamljenosti, a radionice su posebno dizajnirane za njih. Članovi su stariji od 75 godina, a ideja za projekt potekla je iz činjenice da su članovi, kad su napunili 60 godina počeli odustajati, jer nisu mogli pratiti programe. Željeli smo da ostanu naši članovi i sad se okupljaju u radionicama mješovitog tipa”, pojasnila je Jadranka Plužarić ispred Kluba 60+.
Radionice su “SeniorGym” Zdravstveno savjetovalište, Neurobik te likovno-kreativne radionice, kao i druženje i razmjena iskustava seniora. „Zanimljivo je da se ondje ne priča o problemima nego članovi gledaju što mogu, a ne što ne mogu učiniti. Ne žale se previše i ne ističu probleme, čak ni najstarija polaznica koja ima 93 godine i redovito vježba”, kaže Plužarić.
CITIRAMO!
Dr.sc. Gojko Bežovan: Socijalne inovacije
“U politikama i programima financiranja Europske unije socijalne inovacije prepoznaju se kao važan doprinos jačanju socijalne kohezije, koja slabi uslijed krize i povećane socijalne ranjivosti. Istovremeno, pokazuje se da su socijalne inovacije u hrvatskom kontekstu i dalje slabo poznat koncept priređivačima politika, stručnjacima i široj javnosti…
U Hrvatskoj prijašnja iskustva sugeriraju da većina socijalnih inovacija dolazi iz civilnog društva, pri čemu je razina kulturnog i socijalnog kapitala važan preduvjet razvoja i uspjeha inovacija.”