Poljska hrabro pokazala zube Svjetskoj banci

730

drugistupUkinuli drugi mirovinski stup, skratili dob za odlazak u mirovinu.
Dok Hrvatska poslušnički i na svoju štetu slijedi sve naputke Svjetske banke, pa bi željela zbrzati čak i s tranzicijskim razdobljem za odlazak u starosnu mirovinu već sa 67 godina, u Poljskoj, kao i u drugim brojnim EU zemljama, biraju svoj put.
Tako je Poljska još 2011. godine započela ukidanje drugog obvezatnog mirovinskog stupa kad su obvezna izdvajanja za drugi stup smanjili sa 7,3 na 2,3 posto, a preostalih pet posto preusmjerili natrag u prvi stup mirovinskog osiguranja. Nakon toga je Poljska svojim građanima 2014. godine ponudila i istupanje iz drugog stupa, u kojem je nakon toga ostalo tek 18 posto radnika, što znači da je većina umirovljenika s plaćama nižima od prosječne naprosto prešla natrag u prvi stup, jer im je to povoljnije.

Podsjećamo da je isto učinila Slovačka otvarajući od 2008. mogućnost prelaska u prvi stup, dok je Madžarska 1998. zamrznula drugi stup i pretvorila ga kasnije u dobrovoljni.

Estonija je 2009. privremeno suspendirala uplate u drugi stup, a Letonija i Litva bile su prisiljene smanjiti doprinose.

Slovenija i Češka od početka su odlučile da obvezni drugi stup neće ni uvoditi, već će ga od samog početka učiniti dobrovoljnim. Rumunjska je 2010. godine zamrznula doprinose, a ovih je mjeseci najavila da od 1. siječnja 2018. otvara vrata za prijelaz natrag u prvi stup. Zbog svega toga je čak i Svjetska banka u svojoj analizi zaključila da drugi mirovinski stupovi nisu održivi u situaciji gospodarske krize. Svugdje su, dakle, glupi, osim u Hrvatskoj, koja jedina sa svojim predstavnikom Svjetske banke Zoranom Anušićem uspješno „kupuje” hrvatske ekonomske stručnjake i političare za svoju propalu priču.

No, u slučaju Poljske to nije sve. Od početka listopada 2017. stupio je na snagu zakon koji građanima omogućuje raniji odlazak u mirovinu, čime je ta zemlja napravila iznimku u odnosu na europski trend unatoč starenju populacije i manjku radne snage.

Žene će u Poljskoj ubuduće moći otići u mirovinu u dobi od 60 godina, a muškarci u dobi od 65 godina. Prema dosadašnjem zakonu iz 2012. godine dob za odlazak u mirovinu trebala se postupno povećavati na 67 godina, jednako kao u Hrvatskoj, ali s prijelaznim razdobljem čak do 2040. godine.

Poljska je svoj intenzivni razvoj i gospodarski rast odlučila usmjeriti – u ljude. Za razliku od Hrvatske.

Piše: Jasna A. Petrović