Do savršene kose na prirodan način. Zdrava i lijepa kosa čini nas zadovoljnima, samouvjerenima i poželjnima. No, kosa nije samo naš ukras. Ona je i pokazatelj svega što se događa u našem tijelu i duši. Po kosi možemo zaključiti u kakvom je stanju naš organizam i kakvog smo raspoloženja. Da bi ona izgledala onako kako želite, morat ćete promijeniti svoj odnos prema njoj i posvećivati joj više vremena.
Ako vam je kosa tanka i ispucala, izbjegavajte prejako sunce, ali i veliku hladnoću. Oni će vašu kosu učiniti krhkijom nego što jest. Ako vam je kosa prirodno masna, ništa nećete postići grubim trljanjem tjemena dok je perete. Uzimajte pramen po pramen kose među dlanove i umasirajte šampon direktno u kosu.
Sušite bez fena
Što se tiče sušenja, fen prži kosu, uništava je i čini beživotnom. To je posljedica vrućeg zraka koji uništava keratinske veze u vlasima, što smanjuje sposobnost kose da zadrži vlagu. Bolje je da pustite kosu da se sama osuši ili nježno upijte vlagu s kose ručnikom.
Što raditi ako kosa ispada
Iako smo svi jako osjetljivi na ispadanje kose, stručnjaci drže da nas 50 do 80, pa čak i do 100 ispalih vlasi dnevno, uopće ne bi trebalo zabrinjavati. Kosa se prirodno regenerira, a stare vlasi ispadaju i ustupaju mjesto novima, što je posebno uočljivo u jesen i proljeće.
Ispadanje kose možete spriječiti pravilnom njegom, prikladnom prehranom, primjenom posebnih kura i pakunga, te općenito zdravim načinom života.
Primijenite ove savjete protiv ispadanja kose:
- prije pranja kosu dobro očetkajte kako biste otklonili nečistoću i razmrsili vlasi
- za pranje koristite isključivo mlaku tekuću vodu
- koristite samo šampone na biljnoj bazi
- šampon nanosite uz nježno masiranje kože glave vrhovima prstiju
Osigurajte najvažnije nutrijente za kosu – vitamin C, biotin, bjelančevine, cink i željezo.
Dobiti ih možete iz voća, povrća, mliječnih proizvoda i cjelovitih žitarica.
Kosa voli koprivu
Kopriva je nesporna kozmetička zvijezda, na koju se uvijek možete osloniti u brizi za ljepotu kože i kose. Stoga perite kosu s čajem od koprive što češće. Rezultati su vidljivi nakon par tjedana. Kopriva jača, hrani i njeguje kosu, sprečava njezino ispadanje i djeluje protiv prhuti. Ona pročišćava krv, potiče izmjenu tvari i izlučivanje otrova iz organizma, a pomaže i kod kožnih oboljenja.
Zelena glina učinkovita je za detoksikaciju kose i tjemena. Nakon pakunga od gline kosa izgleda punije i sjajnije.
Pripremite pet do šest žlica gline, jednu žlicu baznog ulja, hidrolat ili vodu te pet do šest kapi odgovarajućeg eteričnog ulja. Sve izmiješajte u rijetku pastu, nanesite na cijelu dužinu kose i masirajte pet minuta. Smjesu zadržite na kosi najmanje jedan sat. Nakon toga operite kosu na uobičajen način.
Pakung od uljne smjese
U 20 mililitara hladno prešanog ulja ricinusa i pšeničnih klica ukapajte pet kapi eteričnog ulja geranija, pogodnog za intenzivnu njegu kose, i Ylang-ylanga, idealnog za zacjeljivanje kose.
Mješavinu utrljajte u vlasište, omotajte toplim ručnikom i ostavite minimalno jedan sat. Zatim kosu dobro operite šamponom. Možete upotrijebiti i druga biljna i eterična ulja ovisno o tipu kose.
Suha kosa: lavanda, geranij, sjeme mrkve i sandal.
Masna kosa: ružmarin, lavanda, čempres, himalajski cedar, kadulja i limunski eukaliptus.
Maslinovo ulje služi za normalnu do suhu, ali ne za masnu i tanku kosu. Macerat kantariona koristite za perut i tanku kosu, ali izbjegavajte ga kod svijetle kose. Kokosovo i sezamovo ulje pogodni su za sve tipove kose.
Jojoba potiče cirkulaciju vlasišta, a korisna je kod masne peruti, opadanja kose i za pakung kod oštećenih vrhova.
Volite svoju kosu, poklonite joj dnevno par minuta i ona će vam vratiti dvostruko više svojom ljepotom. piše