Silensor – saveznik za miran san

737

silensorHrkanje je ozbiljan problem s kojim se mnogi susreću. Pojava je pristna kako kod muškaraca, tako i kod žena. Hrkači sebe ne čuju, ali je zvuk hrkanja izrazito neugodan za okolinu.

Statistike pokazuju da u razvijenim zemljama približno 40 posto populacije hrče, a postotak se penje i do 60 posto kod 60-godišnjih muškaraca.

Spavanjem dolazi do opuštanja svih mišića u tijelu pa tako i onih koji održavaju dišne putove prohodnima. Prilikom hrkanja meko nepce se spušta, a jezik pada prema stražnjoj štijenci ždrijela čime se jako suzuje prostor, zrak počinje brže strujati, dolazi do titranja mekog nepca i njegove resice, i to proizvodi zvuk, kojeg nazivamo hrkanje.

SILENSOR – Rješenje iz stomatološke ordinacije

U liječenju hrkanja postoje konzervativne i kirurške metode. Ranije se problem hrkanja rješavao najčešće operativnim putem. Stomatolog može pomoći pacijentu riješiti problem hrkanja na način da mu izradi intraoralnu udlagu – silensor.

Za razliku od dosadašnjih terapija hrkanja koje su dosta invazivne i neprakrične, silensor udlaga protiv hrkanja je oralna naprava koja se pokazala vrlo učinkovita, prihvatljiva za pacijenta jer je mala i udobna za nošenje, a ujedno je i najmanje invazivna metoda terapije. Silensor udlaga se sastoji od dviju prozirnih nagriznih ploča (gornje i donje) i dviju spojnica koje ih povezuju. Spojnice se postavljaju tako da donju čeljust drže u prednjem položaju, te na taj način se povećava faringealni prostor i omogućava bolje strujanje zraka, te smanjuje hrkanje.

Tijek izrade ovakve udlage sastoji se od uzimanje anamneze, preciznog otiska i međučeljusnih odnosa. Temeljem otiska dobiva se radni model po kojem se onda izrađuje udlaga. Uvjet za izradu silensora je da su svi zubi sanirani i protetski zbrinuti. Tek nakon toga kreće se u njegovu izradu.

Ne može se upotrijebiti kod potpuno bezubih pacijenata, ali ju je moguće pričvrstiti na djelomičnu protezu.

U slučaju potpune bezubosti ne može se osigurati ispravna stabilizacija proteze na ležištu, pa zato ni udlaga protiv hrkanja ne može držati čeljusti u potrebnom položaju.

Relativna kontraindikacija za primjenu silensora je kod bolova i škljocanja čeljusnog zgloba, takvi pacijenti mogu dobiti udlagu, ali tek nakon analize anamnestičkih podataka, tzv. funkcijske analize kojom se otkriva uzrok problema i određuje terapija drugim odgovarajućim udlagama.

Pretilost I pretjerana konzumacija alkoholnih pića smanjuju učinak SILENSORA.

Na samom početku pacijent može osjećati napetost i nelagodu prilikom nošenja udlage, ali taj osjećaj brzo nestaje.

Stavite SILENSOR na zube prije spavanja!

Uz pomoć silensora Vi i Vaši ukućani ćete mirno spavati!

Piše Andrijana   

mr. sc. Andrijana Kovačić dr. dent. med. 

specijalist ortodoncije