Starije osobe koje žive same

1088

cajplOsobe koje žive same mogu imati poteškoća s grijanjem kuće i brige o sebi (obući toplu slojevitu odjeću, redovito uzimati hranu, češće piti tečnosti i slično), one su na povišenom riziku za ozljede od hladnoće.
Ponekad, starije osobe koje žive same mogu pasti kod kuće i ostati ležeći na hladnom podu duže vrijeme, što može rezultirati ozbiljnom hipotermijom. Stoga se preporučuje poduzeti sljedeće:

Ostati u kontaktu i pobrinuti se da obitelj, prijatelji, susjedi ili volonteri posjećuju starije osobe – barem jednom na dan.
Kako možete prepoznati da tijelo gubi toplin (hipotermija) u starijih osoba?

Prostorija u kojoj boravi starija osba osjetno je hladna, a starija osoba neaktivna. Tijekom početne faze hipotermije, koža je hladna, prsti i usne mogu biti plavkasti, smanjena budnost, blaga konfuzija, nerazgovijetan govor, ali ipak, starije osobe koje pate od hipotermije možda neće drhtati ili se žaliti na osjećaj hladnoće.
termoImajte na umu da se hipotermija ne može identificirati pomoću kućnog termometar (osmišljen je samo kako bi identificirao porast tjelesne temperature!)
Ako se to nastavi, starija osoba će postati manje oprezan i njena zbunjenost može se pogoršati. Ovo stanje predstavlja rizik za funkciju vitalnih sustava – posebno dišnog sustava i funkcije srca – odmah ići u  bolnicu.
Što učiniti ako se sumnja na hipotermiju
Pozivu medicinsku pomoć odmah i / ili otići u bolnicu odmah.
Dok ne stigne pomoć:
Nježno pomičite stariju osobu na toplo i suho mjesto,
Ako je odjeća mokra, skinite je i pokrite ju suhom odjećom i dekom,
Pazite da ne tresete stariju osobu,

Osobi koja pati od hipotermije, a koja je pri svijesti treba dati topao napitak.

piše Antonija Stanić za dugzivot.com