1. Čahura/ Cocoon (1985.)
Grupa frendova iz staračkog doma na Floridi slučajno naleti na napušteni bazen na dnu kojega se nalaze nekakve goleme čahure. Nakon što se danima brćkaju u bazenu, skuže da su dobili strahovitu energiju i nevjerojatno se pomladili.
Čahure naravno nisu zemaljskog porijekla, a umjesto sukoba s Vanzemaljcima slijedi fina dramedijica o starosti, prijateljstvu i onoj prastaroj koja kaže da nije gotovo dok nije gotovo. Glumačka ekipa je sjajna, tu su među ostalima Don Ameche koji je za ovo dobio Oskara za sporednu ulogu, Wilford Brimley, Maureen Stapleton, Jessica Tandy (kasnija Miss Daisy) kao i njen muž Hume Cronyn, a tri godine kasnije snimljen je i znatno slabiji, ali još uvijek zanimljiv nastavak u kojem je čitava ekipa ponovila svoje uloge.
2. Robin i Marijana / Robin and Marian (1976.)
Seniorska verzija Robina Hooda, od svih mogućih meni osobno najdraža, u kojoj se već polako vremešni Robin (Sean Connery) s frendom Malim Johnom vraća iz Križarskih ratova da bi u Šervudskoj šumi pronašao stare frendove Willa Scarleta i fratra Tucka, a rodni Nottingham u rasulu i pod terorom vječnog neprijatelja, šerifa od Nottinghama (Robert Shaw) dok se njegova simpatija Lady Marijana (Audrey Hepburn) zaredila. Iako ima i mačevanja i svakojake borbe, kao i par urnebesnih scena koje vrlo plastično prikazuju „čari“ zrele dobi, ovo je ipak prije svega jedna divna ljubavna priča…
3. Ljetnikovac na zlatnom jezeru / On Golden Pond (1981.)
10 nominacija i oproštajni Oskari za holivudske legende Katherine Hepburn i Henryja Fondu koji igraju ostarjeli bračni par u ovoj divnoj, vrlo životnoj, gorko-slatkoj pastorali, dok im „otuđenu“ kćer igra „samo“ nominirana Jane Fonda. Uloga čangrizavog bivšeg profesora koji se polako sprijateljuje s kćerinim posinkom na način na kakav nikad nije uspio s vlastitom kćeri, Fondina je posljednja…
4. Imaš petlju? / The Bucket List (2007.)
Još jedan kasni klasik Jacka Nicholsona u kojem je odbacio svoju vječnu pozu ultimativnog coolera & jebača da bi glumio umirućeg tajkuna mega-mrguda koji svog bolničkog cimera, sasvim suprotnog, profinjenog i skromnog Morgana Freemana nagovori da vrijeme koje im je preostalo umjesto u bolnici provedu živeći 200 na sat, ispunjavajući si svaku moguću avanturistiučku fantaziju koja im padne na pamet. Ova dva stara frajera na drastičan su način skužili da je smrt najbolji poticaj za život i odmah krenula u akciju života.
5. Stara gunđala I&II / Grumpy Old Men (1993.) & Grumpier Old Men (1995.)
Ah evo ga konačno – Walter Matthau glavom i bradom! I njegov pajto, Jack Lemmon naravno. Matthau & Lemmon su zajedno snimili čak 11 filmova (od toga 10 u kojima zajedno glume plus jedan u kojem je Jack režirao Waltera – „Kotch“ iz 1971.), među ostalim i klasike „Odd Couple“, „Fortune Cookie“ i „Front Page“ (posljednja dva pod paskom također genijalnog Billyja Wildera). Nakon 12-godišnje pauze (ako ne brojimo „JFK“ u kojem nemaju zajedničkih scena), 1993. su snimili zgodnu komediju „Stara gunđala“ kojoj je bilo tako lako oprostiti poneku manu, a dvije godine kasnije došao je i nešto slabiji nastavak kojeg je pak izvuklo pojavljivanje Sophie Loren. ’90-ih su snimili još i „Out To Sea“ kao i nastavak legendarnog „Odd Couplea“ Neila Simona, dva prilično slabašna filma, što naravno nije spriječilo dvije stare legende, pogotovo nenadjebivog Matthaua, da u njima naprosto brijliraju.
6. Prava priča / The Straight Story (1999.)
Najneobičniji film u posve bizarnom opusu Davida Lyncha nije nijedna od onih njegovih posve nemogućih-za-dešifriranje fantazmagorija koje idu unatraške ili u krug ili kako već, nego jedna sasvim obična priča, što joj govori i naslov. Radi se čičici koji na traktoru-kosilici kreće na put po Iowi i Wisconsinu ne bi li se pomirio s bolesnim bratom. Dedu igra legendarni karakterni glumac i kaskader Richard Farnsworth kojemu je ovo bio posljednji film u životu te mu donio i nominaciju za glavnu ulogu (jednu sporednu već je imao). Već uoči snimanja Farnsworth je znao za svoju terminalnu dijagnozu i radio je u popriličnom bolu (što se u njegovom opuštenom nastupu nimalo ne vidi), da bi jedva pola godine nakon oskarovske ceremonije sam sebi presudio u 81. godini.
7. Gospodin Schmidt / About Schmidt (2002.)
Gore spomenuta „Nebraska“ nije prvi film u kojem se Alaxander Payne („Nasljednici“) bavio seniorima – desetak godina prije snimio je solidnog „Gospodina Schmidta“ sa sjajnim Jackom Nicholsonom kojem je uloga usamljenog i izgubljenog, pomalo mutavog friškog penzića i udovca donijela Zlatni globus i 12. nominaciju za Oskara (8. za glavnu ulogu!). Nominirana je bila i genijalna Kathy Bates, i to ne samo zbog onog legendarnog skoro-pa full frontala u jacuzziju.
Dužan sam u ovom trenutku obavijestiti svjetsku i domaću filmsku javnosti, ili barem poštovano čitateljstvo Nemilosrdnih Gadova da su se NG Tomljanović i NG Runjić konačno uspjeli složiti oko neke filmske teme – zajedničke ljubavi prema jedinstvenom, neponovljivom, nezaboravnom komičarskom i glumačkom geniju Waltera Matthaua. Ta činjenica, a i nezanemariv detalj da i domaćim i američkim kinima upravo suvereno vlada Jackassov „Zločesti djedica“, kao i da ovaj tjedan kod nas otvara „mamurluk-za-penziće“, „Last Vegas“ („Legende u Vegasu“ kod nas) s glumačkim dream teamom De Niro/Freeman/Douglas/Kline, inspirirala nas je da se sjetimo nekih od najdražih nam filmova o penzićima, seniorima i starosti generalno. Pokušali smo izbjeći crnjake a la lanjski favorit NG Tomljanovića, Hanekeovu „Ljubav“, dok neke novije „slučajeve“ kao što je Payneova „Nebraska“, „Stand Up Guys“ s Pacinom, Walkenom i Arkinom ili pak „Marigold Hotel“ s Judi Dench & co. nismo (još) gledali. Pažljivo oko zamjetit će i izostanak najvažnijeg filmskog seniora Clinta Eastwooda, ali to je iz prostog razloga što njegova dva filma koja se najviše bave temom treće dobi, „Space Cowboys“ i „Gran Torino“ ovom konkretnom NG-u nikako nisu draga. Lista naravno ni približno nije definitivna i svi ste pozvani na komentare i vlastite priloge…piše, pogkledajte video