Mitovi o čišćenju lica koje pod hitno treba razbiti. Kada je u pitanju čišćenje lica, stari savjeti poput prskanja hladnom vodom i pilinga lica možete zaboraviti. Donosimo vam osam savjeta za pravilno umivanje koje će vašem licu dati blistav sjaj.
Samo operete
To su samo dva koraka, a umivanje je svakako više od toga. ‘Prije umivanja skinite šminku. Mnogi proizvodi za čišćenje ne mogu u potpunosti ukloniti korektor ili puder osobito oko očiju ili nosa’, kaže dermatologica Jeanine Downie. Koristite proizvode na uljnoj bazi koji će ‘rastopiti’ i omekšati tvrdokornu kremu za sunčanje ili šminku. Koristite kremu koja u sebi ima ulja, nauljene maramice ili ulje za čišćenje kako biste uklonili ostatke kreme za sunčanje i ostatke šminke. Isperite mlakom vodom ili čistim vlažnim ručnikom za pranje lica. Osušite mekim papirnatim ručnikom, ako ste skloni aknama.
Umivanje dva puta dnevno
Premda se stručnjaci još nisu potpuno usuglasili oko toga koliko puta dnevno treba prati lice, u jednom su ipak složni – pretjerano pranje može iritirati i isušiti kožu. Osnovno pravilo je upotrijebiti zdrav razum. Treba se umiti nakon fizičkog napora kako bi se spriječilo pojavljivanje akni, a izrazito masnu kožu treba prati ujutro i navečer. Imate li suhu i osjetljivu kožu umivajte se jednom dnevno i to u večernjim satima.
Umivanjem zatvarate pore
Masiranje lica za bolju cirkulaciju ili prskanje hladnom vodom kako biste zatvorili pore možete zaboraviti. ‘Pore ne treba otvarati i zatvarati. Naime, ekstremno vruće ili hladno može pogoršati probleme kao što su rosacea i crvenilo. Blaga para može pomoći da tvrdokorne pore omekšaju, tako da se one mogu očistiti i dok se tuširate. Masažom lica nećete postići puno, a cirkulaciju ćete poboljšati samo vježbanjem’, tvrdi Downie.
Upotrebljavati sredstva za čišćenje prema tipu kože
Bez obzira na vaš tip kože provjerite ima li na popisu sastojaka parfem, jer može djelovati iritantno na kožu, parabene što je potencijalno toksični konzervans te izbjegavajte ‘agresivne’ sapune kako biste izbjegli isušivanje kože. ‘To su proizvodi koje treba izbjegavati, a ostalo je stvar osobnog izbora odnosno hoćete li koristiti kremu, losion ili pjenu’, kaže dermatolog Brad Katchen. Osobe koje imaju suhu kožu najvjerojatnije će izabrati visokohidratantni proizvod, dok će oni s masnom kožom radije koristiti neki pjenušavi proizvod koji nakon ispiranja savršeno čistu kožu.
‘Struganje’ kože pilingom da bi koža bila glatka
Salicilna ili glikolna kiselina za čišćenje je puno nježnija i učinkovitija od zrnatog pilinga. Oba sredstva djeluju i protiv starenja kože te sprečavanja nastanka novih akni. Svoje redovito umivanje zamijenite ovim sredstvom i neka to u početku bude tri puta tjedno. Potom primjenu prilagodite svojoj koži i njezinim potrebama.
Korištenje tonika za lice
Tonici na bazi alkohola uništavaju prironu masnoću kože. Nježni tonici smiruju kožu i i dovode u ravnotežu pH vrijednost. Međutim, s pravilnim čišćenjem lica tonik vam uistinu nije potreban. Ukoliko ipak ne možete bez njega, koristite one bez alkohola.
Potrošiti bogatstvo
Najskuplje sastojke (retinol i antioksidansi) neka vam sadržavaju proizvodi koji ostaju na koži, a ne oni kojima se umivate. ‘Najučinkovitiji su kada ostanu na koži’, kaže Katchen. piše