Led se topi brže, obalama prijeti potop. Razina mora raste 60 posto brže nego što su pokazivale UN-ove projekcije i ugrožava područja uz samu obalu od Miamija do Maldiva. Temperatura zraka također raste brže nego što se očekivalo, pokazala je studija. Globalno zatopljenje nije se usporilo, rekao je Stefan Rahmstorf autor istraživanja provedenog na Institutu za istraživanje klime u Potsdamu u kojemu su uspoređene projekcije UN-a s onime što se doista dogodilo u razdoblju od početka devedesetih godina 20. stoljeća do 2011.
Studija je pokazala da se prema satelitskim podacima razina mora podizala za 3,2 mm na godinu, odnosno 60 posto brže od 2 mm na godinu koliko je predvidio UN-ov međuvladin panel za klimatske promjene.
Moguć potop
Rahmstorf je rekao da je procijenio da bi se u ovom stoljeću razina mora mogla podignuti za 50 cm do metra, a možda i više ako se poveća emisija stakleničkih plinova. Pod utjecajem viših temperatura otopilo bi se više leda na kopnu što bi povećalo količinu vode u oceanima. Tada bi područja na obali – od pacifičkih otoka i Bangladeša do Tokija i New Yorka – ugrozile oluje, erozija i, u najgorem slučaju, potop.
Povišene temperature mogle uzrokovati više poplava, suša, toplinskih valova i odrona zbog čega će se smanjiti zalihe vode i hrane za sve veću svjetsku populaciju
Izvješće o klimatskim promjenama predstavljeno je u Kataru. piše