Oprez:Do Alzheimerove bolesti dolazi zbog nedostatka ove bitne stvari! “Svi mi stvaramo amiloid u našim mozgovima, ali ono što predstavlja problem je njegova akumulacija”, kaže Max Lugavere, redatelj koji radi dokumentarac o zdravlju mozga. Manjak sna nije samo zaslužan za vaše drijemanje dok se vozite na posao – on može imati ozbiljne posljedice za vaše zdravlje u budućnosti. Naime, stručnjaci već dugo znaju kako premalo sna ili nedovoljno kvalitetan san je povezan s nizom zdravstvenih problema – od debljanja do depresije i moždanog udara.
Skupina znanstvenika bi mogla po prvi put dokazati kako loš san može ostaviti mozak ranjiv na Alzheimerovu bolest, koja sve više uzima maha. Znanstvenik koji se bavi proučavanjem mozga na Oregon Health & Science University u Portlandu Jeffrey Iliff rekao je za NPR (National Public Radio) kako je san izuzetno važan za zdravlje mozga, posebice stoga što naš mozak, putem glimfatičnog sustava, preko noći čisti amiloid, toksin povezan s Alzheimerovom bolešću. Ukoliko glimfatični sustav nije sposoban pravilno očistiti mozak od amiloida, to nas stavlja u rizičnu skupinu osoba koje bi mogle oboljeti od Alzheimerove bolesti, riječi su znanstvenika.
Pojednostavljeno rečeno glimfatični sustav je u biti veliki koš za smeće. Prostor između moždanih stanica se tijekom spavanja povećava za 60%. Cerebralna spinalna tekućina utječe u taj prostor uz pomoć pulsa i mješa se s intersticijskom tekućinom čime se ispire otpad. Ovaj proces čišćenja se odvija tijekom najdubljeg sna.
Iliff i njegov tim spremaju pokrenuti studiju koja ce se fokusirati na glimfaticni sustav i utjecaj sna na njegovo funkcioniranje.
“Svi mi stvaramo amiloid u našim mozgovima, ali ono što predstavlja problem je njegova akumulacija”, kaže Max Lugavere, redatelj koji radi dokumentarac o zdravlju mozga.
“Ako se osoba dovoljno ne naspava, ona jednostavno oslabljuje sposobnost mozga da se proces samočišćenja mozga provede na učinkovit način. Taj proces samočišćenja ni približno nije učinkovit u periodu kada smo budni. piše