Bez učinka

737

savjetiduSavjeti za dulji život koji uopće ne pale. ‘Prestanite piti kavu i alkohol.’ ‘Popijte jedan aspirin dnevno.’ Koliko ste puta čuli takve savjete koji obećavaju produljenje života? Međutim, veliki broj tih savjeta baš i nije istinit, a neke od njih trebalo bi i u širokom luku

izbjegavati.

Prestanite piti kavu
Vjerojatno ste već čuli kako nekoliko šalica kave na dan može biti loše po zdravlje, ali istraživanje objavljeno u časopisu New England Journal of Medicine dokazuje posve suprotno. Tako su rezultati 14 godina duge studije pokazali kako muškarci i žene koji su dnevno popili dvije do tri šalice kave, a nisu pušili su imali 10, odnosno 13 posto manju smrtnosti u usporedbi s ispitanicima koji nisu nikada ili jako rijetko pili kavu. Muškarci i žene koji su pili jednu šalicu kave na dan imali su smrtnost manju za šest odnosno pet posto. Prema riječima znanstvenika, više šalica kave znači manji rizik od moždanog udara, dijabetesa i srčanih i respiratornih bolesti. No svakako bi valjalo pripaziti na mlijeko, vrhnje i šećer koji se stavljaju u kavu jer te dodatne masnoće i šećer mogu eliminirati zdravstvene prednosti kave.
Svake noći spavajte osam sati
Iako istraživanja pokazuju kako spavanje manje od šest ili više od devet sati tijekom noći podiže razinu smrtnosti, prema riječima doktorice Shelby Harris, činjenica je da svatko ima različite potrebe za spavanjem. Stoga, ako se sami od sebe probudite nakon šest i pol sati sna, prisiljavanje da još odspavate kako biste nakupili punih osam sati neće vam produljiti život. Kako biste otkrili koliko vam je točno sati sna potrebno, pokušajte tijekom vikenda probuditi se bez budilice. Ako se osjećate dobro, i tijekom dana imate dovoljno energije, tada se pronašli svoj idealni broj sati sna, piše Yahoo Shine.
Snizite indeks tjelesne mase (BMI) savjetdu2
Prema studiji objavljenoj u časopisu Journal of American Medical Association, pokoji kilogram viška mogao bi čak produljiti trajanje života. Odrasle osobe s indeksom tjelesne mase koji ih stavlja u skupini onih s nekoliko kilograma viška, ali ne pretilih, a to je indkes između 25 i 29,9, imali su šest posto manji rizik smrtnosti. I dok indeks tjelesne mase nije uvijek točna mjera za zdravstvene rizike, registrirani dijetetičar Jen Brewer, autor knjige ‘Stop Dieting and Start Losing Weight’ kaže da ako dodatna težina dolazi iz mišićne mase, vjerojatnije je da će osoba imati nižu razinu kolesterola i bolji omjer dobrog i lošeg kolesterola. Osim toga, pokoja kilica više će smanjiti i rizik obolijevanja od srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa.

Ne brinite se, budite pozitivni
Prema riječima znanstvenika, za zdravlje i dulji životni vijek bolje je biti osoba kojoj je čaša uvijek poluprazna. U studiji objavljenoj u časopisu Psychology and Aging pokazalo se kako su u dobi između 65 i 96 godina, koje su očekivale uvijek negativniji ishod u konačnici nadživjele osobe koje su uvijek bile pozitivne. ‘Rezultati naše studije pokazali su kako je preveliki optimizam povezan s većim rizikom od invalidnosti i ranije smrti. Pesimizam o budućnosti može potaknuti ljude na zdravstvene i sigurnosne mjere opreza’, navodi Frieder R. Lang, voditelj istraživanja i profesor na Sveučilištu Erlangen-Nuremberg u Njemačkoj.
Popijte jedan aspirin dnevno
Inače se smatra kako uzimanje jednog aspirina omogućuje dulji život i u određenoj mjeri sprečava srčani i moždani udar. Međutim, prema riječima doktorice Niece Goldberg, direktorice u medicinskom centru Joan H. Tisch, ako ste zdrava 45-godišnja žena, možda niti nećete primijetiti razliku. Međutim, svakodnevno uzimanje aspirina može dovesti do krvarenja, alergija i problemima sa želucem.
Dnevno popijte osam čaša vode
Smatra se kako je upravo ta količina vode potrebna za pravilnu hidrataciju tijela te produljenje životnog vijeka, međutim studija koju je Dartmouth Medical School iz Hannovera provela 2002. otkrila je kako jednostavno ne postoji ‘magičan broj čaša’ vode koje je potrebno popiti svaki dan. Osim toga, kako kaže doktor Goldberg, tekućinu u tijelo se ne mora nužno unositi isključivo vodom. Biljni čajevi i prirodni sokovi dobar su izvor hidratacije, no treba izbjegavati gazirane sokove. Voće i povrće su još su zdraviji način unošenja tekućine i organizam.

Mlijeko je zdravo za tijelo
Uvriježeno je mišljenje kako pijenje čaše mlijeka na dan održava kosti zdravima i sprečava fatalne ozljede. Međutim, studija od 12 godina provedena na Harvardu otkrila je ako žene koje mlijeko piju tri puta na dan slome više kostiju nego li žene koje piju manje od jedne čaše mlijeka tjedno. Činjenica je da kosti jakima čini kalcij koji se, osim u mlijeku, nalazi i u zelenju, grahu i vitaminu D.
Pijte manje alkohola
Jedna čaša vina na dan ne samo da blagotvorno djeluje na srce, već i produljuje život. Znanstvenici sa Sveučilišta Teksas u Austinu otkrili su kako umjereno pijenje, kao što je mala čaša vina dnevno, smanjuje mortalitet u srednjoj i starijoj životnoj dobi. Doktor Goldberg kaže da je to zato što su srčane bolesti vodeći uzrok smrtnosti kod žena, a vino sadrži antioksidanse, koji sprečavaju ozbiljne bolesti.
Pijte multivitamine
Iako multivitamine pije gotovo polovica odraslih osoba, studija koju je 2011. proveo Women’s Health, otkrila je kako žene koje piju multivitamine ne žive dulje u usporedbi sa ženama koje nutrijente dobivaju samo iz hrane. Jedino su dodaci s kalcijem povezani s manjom stopom smrtnosti pa tako osobe koje piju kalcij ima smrtnost od 37 posto, a taj postotak kod osoba koje ih ne piju iznosi 43 posto. Stoga je, prema riječima znanstvenika, vitamine i minerale najbolje uzimati direktno iz voća i povrća.
piše