Najveći je problem noćno surfanje koje utječe na rad hormona melatonina. Kada se on poremeti, smanjuje se naša sposobnost da pamtimo, učimo i fokusiramo se.
Surfanje prije spavanja, pogotovo u krevetu, potpuno zbunjuje mozak. Umjesto da ulazimo u fazu odmaranja i spavanja, kada se usporava i zaustavlja proizvodnja melatonina, hormona koji poručuje mozgu da je vrijeme za spavanje, mi ostajemo budni potpuno nesvjesni vremena koje protječe.
Ometajući proizvodnju melatonina, svjetlo mobitela značajno utječe na spavanje i raspored. Nastaje stanje slično kao umjetno izazvani jet lag. Zbog toga vam je kasnije teže zaspati i spavati, što može voditi do brojnih problema sa zdravljem, piše Business Insider.
Evo kako nam svjetlo mobitela sve šteti:
Dugo gledanje u mobitel smanjuje broj treptaja i uzrokuje jako naprezanje oka, zbog čega nam oči postaju iziritirane, suhe i općenito imamo dojam smetnji u očima.
Ometanje spavanja pogoršava memoriju i smetenost tijekom sljedećeg dana.
Svjetlo mobitela može ometati i hormone koji kontroliraju glad, potencijalno povećavajući rizik od pretilosti. Sve to povezano je s ometanjem rada hormona melatonina.
Dugoročno, smanjenje sna može voditi nakupljanju neurotoksina zbog čega ćete sve teže i teže usnivati.
Zbog lošeg spavanja teže pamtimo i učimo.
Postoji povezanost između izlaganja svjetlu noću i pogoršanog sna s povećanim rizikom od raka dojke i prostate.
Ljudi kod kojih su razine melatonina snižene i čiji je biološki sat “izbačen iz tračnica” skloniji su depresiji.
Ako se pokušavate koncentrirati na nešto, prisutnost mobitela smanjuje vaš kognitivni kapacitet i sposobnost fokusiranja, pokazala su istraživanja. piše i video