Popularno čišćenje jetre je čista zabluda. Upute za pripremu obično izgledaju ovako – stavite 50 g gorke soli (4 velike jušne žlice) u posudu sa šest dl vode i poklopite, promućkajte da se sol rastopi, podijelite tekućinu u četiri jednako napunjene čaše koje ćete piti jednu po jednu. Nakon 24 sata oslobodit ćete se kamenca iz jetre i žuči?
Čišćenje žučnog mjehura i jetre uz pomoć jednodnevne terapije, koja uključuje gorku sol otopljenu u vodi (magnezijev sulfat), maslinovo ulje i grejpfrut (ili neko drugo voće ili povrće), uz obećanje da ćete se osloboditi kamenčića u žuči i jetri, alergija, pa i drugih ozbiljnijih bolesti, sve je popularnije. Gorka sol koja se ovdje spominje nije obična kuhinjska sol, već magnezijev sulfat, koji je zapravo laksativ, pa sasvim sigurno ‘pročisti’ crijeva. Naime gorka sol spada u skupinu laksativa koji navlače velike količine vode u debelo crijevo, čineći stolicu mekom i rahlom. Brzo rješava akutni problem (poljoprivrednici su je znali davati i životinjama koje muči zatvor), ali zbog mogućih nuspojava nije pogodna za čestu primjenu.
Ipak, mnogi koji su probali hvale se da su temeljito pročistili organizam, jer je iz debelog crijeva izašla neobična stolica slična nepravilnim kuglicama zelene, žute i smeđe boje, a iz nekih su izašli i kamenci.
Izbacili ste kamenac?
Je li to točno? ‘Kamenčići’ koji na ovaj način izađu zapravo su proizvod djelomične saponifikacije ulja. Naime, zna se da ako miješate jednake količine oleinske kiseline (glavnog sastojka maslinovog ulja) i soka limuna te male količine otopine kalijevog hidroksida, dolazi do stvaranja polutvrdih bijelih kuglica. Tijekom procesa probave, ove kuglice apsorbiraju žuč i postaju zelene. Pokazalo se i da se unutar ovih ‘kamenčića’ nalazi i crvena boja, koja je posljedica djelovanja ulja. Kad se osuše na sobnoj temperaturi, ove kuglice postaju relativno čvrste i tvrde.
Najočigledniji dokaz da se ne radi o kamencu, nego o tvorevini koja je najvećim dijelom od masti, je činjenica da pluta u zahodskoj školjci. Iako je žuč gušća od vode, kamenci kod pacijenata koji ih zaista imaju ne plutaju, već tonu na dno žučnog mjehura – pokazuju to ultrazvuk snimci.
Oni koji podržavaju metodu čišćenja otopinom gorke soli tvrde da je riječ o kamenčićima koji su uglavnom sastavljeni od kolesterola te tvrde da su ti kamenci lakši, pa mogu plutati na vodi. No liječnici znaju da i ovakva vrsta kamenca tone u vodi.
Osim toga, ovi ‘kamenci’ se pod utjecajem temperature s vremenom raspadaju. Želatinozni su i gotovo nikad nemaju oštre rubove, koje pravi žučni kamenci često imaju. Pravi kamenci su tvrdi i teško pucaju. Bizarno je i to što iz tijela može izaći tolika količina ‘kamenaca’, koja inače nikad ne bi mogla nastati u žučnom mjehuru. piše