Građani se protive

692

kineziKinezi napokon shvatili da ne mogu ići u mirovinu s 55 godina? Kineska vlada, unatoč gospodarskom rastu, planira postupno produženje dobne granice za odlazak u mirovinu, prenosi Tanjug.
Druga ekonomija svijeta ima oko 289 milijuna umirovljenika i jednu od najnižih starosnih granica za odlazak u mirovinu koja je do sada iznosila 55 godina za žene i 60 za muškarce, odnosno 50 za žene ili 55 godina za muškarce koji obavljaju fizičke poslove.

Iz Ministarstva za ljudske resurse i socijalnu zaštitu Kine poručuju da će reforma mirovinskog sustava uskoro postati neizbježna jer je postojeći uveden prije šest desetljeća kada životni vijek Kineza nije prelazio 50 godina, a sada iznosi 73 godine.
“Kina je zemlja u kojoj se postotak starije populacije najbrže povećava. Broj Kineza starijih od 65 godina 2050. će predstavljati četvrtinu ukupnog stanovništva” , objasnio je kineski socijolog Wang Guangxi.
Prema studiji kineske i njemačke središnje banke, manjak u mirovinskom fondu bi 2013. mogao doseći 18,3 tisuća milijardi yuana, a do 2033. bi se podigao na 68 tisuća miljardi juana i iznosio bi 38 posto BDP-a.
Vlasti su se proteklog tjedna oglasile u državnim medijima, poričući postojanje deficita u mirovinskom sustavu i tvrdeći da se pitanje produžetka starosne granice razmatra, ali još nije hitno. Ove najave nisu obradovala kineske građane, a ispitivanja javnog mnijenja pokazala su da se velika većina njih protivi kasnijem odlasku u mirovinu. piše