Grčevi u trbuhu: 7 najčešćih razloga nastanka oštre i teške boli i može biti jako ozbiljno

766

grcevi trbuhProblemi sa želucem i crijevima muče mnoge ljude makar je u većini slučajeva to potpuno bezopasno. S druge strane, bol i grčevi mogu biti upozorenje kako nešto nije u redu s vašim organizmom.

Nadutost, bol, proljev, zatvor i grčevi u trbuhu mogu imati različite uzroke. Osim što na rad crijeva i metabolizam može utjecati hrana, to je tek jedan od stotine faktora. Probavni sustav je građen od mnogih dijelova, tako da je grčeve u trbuhu često teško specificirati i odrediti točnu točku boli.

Hrana može stvarati grčeve u trbuhu kod beba

Određenu hranu dječji želuci teže će probaviti i makar to ovisi od djeteta, postoje neke namirnice koje se ne preporučuju jesti za vrijeme dojenja. Prije svega pazite da obroci koje jedete budu umjerene veličine i raznoliki. Nemojte si dopustiti osjetiti glad. Preporučuje se 4-5 obroka dnevno.

Dojenački grčevi se kod dojenčadi javljaju dosta često u prva 3-4 mjeseca života. Uz grčeve ide i iznenadni plač, bolne grimase i crvenilo lica. Osjetiti ćete da je djetetu trbuščić napuhnut i da se pokušava pomaknuti kako bi si olakšalo bol. Sami ćete vidjeti koja hrana izaziva smetnje kod vaše bebe, ali ovo su najčešće namirnice koje mogu stvarati grčeve u trbuhu kod beba:

– mliječni proizvodi, kikiriki, soja, čokolada, naranče, limuni i grejp, pšenica, junetina i piletina, jaja, orasi, kukuruz i kofeinski proizvodi kao što su kava i čaj, cigarete

Osim hrane, kod dojenčadi na grčeve u trbuhu može utjecati i položaj dojenja. Ako mlijeko gutaju u prevelikim količinama moguće je da će se dijete zakašljati i zagrcnuti. Savjetuje se započeti dojenje prije nego dijete počne biti uznemireno, jer naglo hvatanje bradavice može uzrokovati snažan refleks opuštanja mlijeka. Dojenje u sjedećem položaju moglo bi olakšati grčeve kod djece.

Sindrom iritabilnog crijeva

Ovaj problem najčešće se javlja kod mlađih osoba i to dva puta češće kod žena nego muškaraca. U slučaju nastanka ovog sindroma možete osjetiti bolove i grčeve u trbuhu promjenjivog intenziteta, promjenu ritma stolice, proljev i zatvor. Još neki od mogućih simptoma su nadutost, podrigivanje i pojačani vjetrovi.

Liječenje ovog stanja je individualno jer se točan uzrok teško određuje. Tretman je dugotrajan i sastoji se od niza terapija koji uključuju dijete, lijekove i psihološku podršku. Jedan od načina za rješavanje ovog problema je pokušati jesti hranu s dosta vlakana.

GERB refluksna bolest

Ovo stanje nastaje kada dođe do vraćanja kiseline iz želuca nazad u jednjak. Kako jednjak nema posebni sloj koji bi ga štitio od želučane kiseline, to može uzrokovati strašnu bol u predjelu trbuha, grčeve u trbuhu i bol u grlu. Osjet boli i peckanja naziva se i žgaravica. Jedna od posljedica GERB-a je vraćanje sadržaja iz želuca nazad u usta.

Kako bi se riješili ovog problema važna je pravilna prehrana koju će vam prepoučiti vaš liječnik.

Postoje neke stvari na koje možete paziti u slučaju nastanka želučane kiseline:

– ne pijte gazirane niti agresivne napitke

– izbjegavajte masna jela

– izbjegavajte ljuta jela

– nemojte leći odmah nakon obroka

– doručkujte barem sat vremena nakon buđenja

– ne počinjite dan s kavom ili cigaretom

– jedite polako, smireno i dobro prožvačite svu hranu

Peptični ulkus ili čir

Ovaj problem se često zamijeni za žučne kamence, a nastaje kada je sluznica želuca oštećena. Simptomi čira na želucu su i gubitak tjelesne težine, slabljenje apetita, nadutost, podrigivanje, mučnina i povraćanje. Ako ste imali neke od ovih simptoma i odjednom osjetite oštru, izuzetnu bol i grčeve u trbuhu, odmah se obratite liječniku jer postoji mogućnost da vam je čir pukao. Pucanje čira može uzrokovati bol koja se može proširiti na leđa, a najčešće se javlja nakon jela ili kada osjetite glad. Razlozi nastanka čira na želucu mogu biti uzimanje raznih lijekova ili bakterije u želucu Helicobacter pylori.

Liječenje se obavlja u suradnji s liječnikom, popravljanjem prehrane i rješavanjem želučane kiseline. Ako je uzročnik bila bakterija, liječnik će vam preporučiti načine za rješavanje uzročnika. Pravilnim liječenjem ulkusa smanjuje se vjerojatnost ponovnog javljanja bolesti u gotovo 90% slučajeva. Važno je da se pridržavate uputa i budete uporni u provođenju liječenja.

Smrdljivi vjetrovi i višak plina

Vrlo čest simptom nastanka viška plina u želucu mogu biti i grčevi u trbuhu. Plin u probavnom traktu dolazi od gutanja zraka ili nastaje kada jedemo prebrzo, žvaćemo gume, unosimo previše umjetnih sladila ili jedemo velike količine zelenog lisnatog povrća ili graha. Česti krivci mogu biti i gazirana pića, alkohol i cigarete.

Smrdljive vjetrove i višak plina može uzrokovati hrana kao što su brokula, mliječni proizvodi, grah i grašak, šljive, luk i češnjak. Moguće je da se radi o povećanom broju bakterija čija se fermentacija nastavila u tankom crijevu pa izazivaju grčeve. Problem bolova i grčeva se može javiti ako imate neredovitu probavu i pražnjenje crijeva, to jest, ako zadržavate potrebu za velikom nuždom.

Bol oko pupka

Jedna od specifičnih boli je bol oko pupka popraćena s grčevima u želucu. Ova bol se najčešće pojavljuje brzo, tupa je i dugo traje. Bez obzira na to, nije svaka bol za brigu.

Neki od razloga nastanka ove boli mogu biti:

– nošenje preuske odjeće

– pupčani bruh

– suženje mišića oko pupka

– upala slijepog crijeva

– sindrom iritiranog debelog crijeva

Bol oko pupka može biti različite jačine i intenziteta. Ako osim grčeva osjetite i potrebu za povraćanjem, a trbuh vam je vrlo tvrd, što prije posjetite liječnika.

Upala slijepog crijeva

Upala slijepog crijeva obično ide uz teške grčeve, bolove, mučninu, povraćanje i intenzivan rast tjelesne temperature. Slijepo crijevo zapravo nema funkciju u organizmu, ali kada dođe do upale, bol može biti nesnosna.

Bol i grčeve u slučaju upale osjetit ćete u lijevom dijelu truha, oko pupka i donji dio trupa. Upalu slijepog crijeva možete liječiti isključivo uz liječničku pomoć.

Žučni kamenci

Oštru, nesnosnu bol u trbuhu i leđima, kao i grčeve u trbuhu mogu uzrokovati i žučni kamenci. To je najčešća bolest žučnih putova i predstavlja čest poremećaj. Češće se pojavljuju kod žena nego kod muškaraca.

Kamenci mogu imati promjer do 5 centimetara. Mjehur može ispuniti jedan žučni kamenac ili može biti ispunjen s mnogo malih kamenaca. Ako neki od njih krene prema tankom crijevu, vjerojatno će zaglaviti i uzrokovati tegobe.

Glavni simptomi kojeg stvaraju kamenci su žučna kolika, jaka, konstantna bol u gornjem desnom dijelu trbuha. Bol počinje naglo, iznenadno, nakon čega slijedi duga i tupa bol.

Liječenje žučnih kamenaca se obavlja u liječničkoj skrbi. Nastanak žučnih kamenaca možete spriječiti tako da ne jedete masnu hranu, ne kozumirate masno mlijeko, izbacite žumanjak kad jedete jaja, te da izbacite rafinirani šećer, slatkiše, kofein i čokoladu.

Prevencija je najbolji lijek

Kako bi sprječili nastanak različitih bolova i grčeva u trbuhu, počnite prakticirati zdravu prehranu. S obzirom na to da grčeve može uzrokovati stres i umor, pazite da dobivate dovoljno sna, pijete dovoljno tekućine kroz dan i da se dovoljno krećete. Poticanje rada metabolizma mogu pomoći i prirodni laksativi, ili samo dovoljno vode i kretanje. Na svaku oštru bol koja jako dugo traje reagirajte tako da potražite liječničku pomoć.  piše