HMM….

855

starmladUsporavanje starenja novi je cilj medicine.Prema istraživanjima najeminentnijih sveučilišta, usporavanje starenja bolje je ulaganje nego novi lijekovi za srčane bolesti i rak. Nova znanstvena otkrića sugeriraju da je moguće usporavanje starenja, pišu autori te studije objavljene u najnovijem broju američkog časopisa Health Affairs.

Čak bi i skroman uspjeh tih istraživanja imao vidljiv učinak na zdravlje osoba od 65 godina i više između 2030. i 2060., zaključili su istraživači sa sveučilišta Harvard i Columbia te drugih institucija. Time bi se dobilo dodatnih 12 milijuna osoba treće dobi dobrog zdravlja do 2060. u SAD, to jest puno više nego što predviđaju najoptimističniji scenariji glede novih lijekova protiv raka i srčanih bolesti, objašnjavaju oni.

“Tijekom zadnjih 50 godina, najvažnija dobit za dugovječnost dolazi od smanjenja smrtnosti zbog kardiovaskularnih bolesti i raka”, bilježi Dana Goldman, jedna od glavnih koautora tog istraživanja.

“Kada bi se moglo sporije starjeti bilo bi moguće odgoditi pojavu i napredovanje velikog broja bolesti”, objašnjava ta istraživačica. Smanjiti pojavnost raka za 25% tijekom sljedećih desetljeća jedva da bi poboljšalo zdravlje stanovništva tijekom tog razdoblja, što vrijedi i za kardiovaskularne bolesti, glavni uzrok smrtnosti u svijetu, pokazuje model koji su razvili znanstvenici.

Po njima, isti broj starijih osoba bit će na životu i hendikepirano 2060. godine, nastavili ili ne pronalaziti načine borbe protiv raka. Prethodno istraživanje govorilo je da bi iskorjenjivanje raka produžilo životni vijek za oko 3 godine. “Čak i marginalan uspjeh na usporavanju starenja imao bi ogroman utjecaj na javno zdravstvo i kvalitetu života što predstavlja fundamentalno novi pristup”, istaknuo je Jay Olshansky s University of Illinois u Chicagu, jedan od koautora radova koji potiču na hitno istraživanje.piše