Hranjenje s holističke točke gledišta

686

Hranjenje s holističke točke gledišta

Holistička medicina proučava čovjekovo zdravlje na nekoliko nivoa- tjelesnom, emocionalnom, psihičkom i duhovnom. Na svakom nivou pojedinačno “hranimo” svoju energiju ovisno od toga s kakvim supstancama i vibracijama dolazimo u kontakt. vilicaialge

Ako se ograničimo samo na tjelesnu stranu zdravlja, ono ovisi o četiri osnovna faktora – prehrana, čišćenje organizma, tjelesna aktivnost (vježbanje…) i odmor. Više pažnje ću sada posvetiti hranjenju i čišćenju tijela:

Prehrana je važna jer njome osiguravamo, neophodne za normalno funkcioniranje organizma, brojne mikro- i makrohranjive tvari. Mikrohranjive tvari su vitamini i minerali koji sami po sebi nisu izvori energije. Tu ulogu imaju makrohranjive tvari (bjelančevine, masti i ugljikohidrati ) pod uvjetom da ima dovoljno mikrohranjivih tvari. Još u drevnoj kineskoj Knjizi promjena ( Ji czin) piše: “promatraj čime se čovjek hrani i znat ćeš njegovu bit”.

Ishrana se može promatrati s različitih aspekata. Do sada je medicina promatrala više njene fizičke i kemijske aspekte – kalorije, odnos između bjelančevina, masnoća i ugljikohidrata, vitamina i minerala dok se u zadnje vrijeme sve veća pozornost posvećuje suptilnoj strani prehrane – energiji, informaciji itd.

Zadnjih godina se razvija znanost o staničnoj prehrani koja proučava sve ove stupnjeve – od odnosa između bjelančevina, ugljikohidrata i masnoća do energetskih i informacijskih pokazatelja.

Ako je jedna stanica dobro ishranjena posjeduje veći vitalni potencijal i kao rezultat toga, obolijeva mnogo manje, obnavlja se brže, živi duže i funkcionira punovrijednije. I dok je ranije za čovjeka bilo od najveće važnosti stanje mišića, danas je ipak važniji Psiho-neuro-endokrino-imuni sustav.

Što je ljudski organizam više izložen stresu, utoliko je od veće važnosti pravilna ishrana. Malo ljudi razmišlja o problemima staničnog gladovanja tj. malo se gleda na kvalitetu onoga što se jede a više na količinu (kvantitetu). Postoji tvrdnja da čovjek posjeduje urođenu sposobnost izbora hrane prema potrebama tijela. Na žalost, ne možemo uvijek računati na tu našu intuiciju budući je kompromitirana suvremenim, neprirodnim načinom života. Od izuzetne je važnosti svjesni odnos prema ishrani, preodgoj svojih ukusa i navika ovisno o tome kako smo odlučili usmjeriti svoj život.

Svaki čovjek ovisno o svom zdravlju, moralnim vrijednostima, financijskim mogućnostima itd., prolazi kroz različite faze svog života u kojima primjenjuje jedan ili drugi sustav – ponekad na štetu vlastitog zdravlja. Slijedi kratka informacija o različitim pristupima prehrani:

Mješana i jednolična prehrana hranamrkva

Budući većina namirnica, koje koristimo u svakodnevnoj prehrani, sama po sebi ne sadrži baš sve neophodne tvari za normalno, skladno funkcioniranje organizma, potrebno ih je kombinirati. Različita hrana je nalik različitim ljudima – oni se ne slažu uvijek međusobno. Smatra se da cijeli niz oboljenja nastaje kao rezultat nepravilne kombinacije nedovoljno punovrijednih namirnica.

Idealno bi bilo, gledajući sa holističkog stanovišta, konzumirati hranu koja sadrži sve neophodno u sebi, ne miješajući je. Najbliže tom idealu su mikroalge, proizvodi pčela, voće, povrće, žitarice i mlijeko.

S praktične točke gledišta, najlakše organizmu možemo priskrbiti sve potrebne sastojke iz – algi. Osim toga, one se dobro kombiniraju (podnose) sa drugom hranom nadopunjujući je i čineći je lakše iskoristivom (usvojivom). Budući su alge jako koncentrirana hrana, nije preporučljiva njena samostalna uporaba (ona je suplement – dodatak – ostaloj hrani).