Imate hipotireozu? Evo što smijete, a što ne smijete jesti

897

hipotireozaUz terapiju je potrebno prehranom pomoći tijelu da se problemi otklone – smanjiti unos životinjskih masnoća, šećera, mliječnih proizvoda i pšenice, a intenzivirati tjelovježbu.

Usporeni rad štitnjače ili hipotireodizam stanje je usporene aktivnosti štitnjače, stanja koje zahtijeva poseban tip prehrane. Ako je u pitanju iHashimoto  autoimuna bolest štitnjače, važnost prehrane je tim veća. 

– Hipotireodizam jest ozbiljna dijagnoza, koja nerijetko rezultira debljanjem, s posljedicom otežalog mršavljenja i regulacije normalne tjelesne mase. Uz usporeni rad štitnjače prisutni su dodatni simptomi i stanja koja dovode do začaranoga kruga pri nastojanju da se izgube prekomjerni kilogrami, ali prije svega da se dovedu u normalne raspone vrijednosti hormona – objašnjava mag. nutricionizma Nenad Bratković iz Nutriklinike.  

Dolazi i do opstipacije i probavnih smetnji nerijetko popraćenih čestim osjećajem napuhnutosti, napadaja prejedanja povezanih s osjećajem umora i klonulosti, nedostatka energije, što je posljedica hormonski uvjetovanog snižavanja bazalnog metabolizma, napadaji prejedanja s namirnicama bogatima jednostavnim ugljikohidratima (kao brzim i visokokaloričnim izvorima energije). 

hipotireoza1

Nakon unosa takvih namirnica dolazi do takozvane postprandijalne depresije, koja pak doprinosi ukupnoj metaboličkoj depresiji, a koja je u biti posredovana hipotireozom. 

– Čarobne formule nema, no postoje osnovne preporuke s kojima se treba suočiti kod usporenog rada štitnjače i dijetoterapijski se krenuti suočiti s dijagnozom. Poželjno je posve izbaciti ugljikohidrate u svojoj prehrani koji dolaze iz bijelog brašna, oljuštenog zrna (bijeli kruh, tjestenina, riža, keksi).Zato klasični ugljikohidratni obroci poput doručaka bogatih žitaricama, glutenom i šećerima ne bi smjeli biti na jelovniku oboljelih  – naglašava Bratković i dodaje da često prekomjeran unos ugljikohidrata znatno smanjuje inzulinsku osjetljivost, koja je i u hipotireozi ionako smanjena. 

Jedete li voće, neka jedino voće koje ne jedete bude banana. 

Bobičasto voće neka bude prvi izbor – borovnice, maline, šumsko voće. Ako niste tjelesno aktivni, svakako uvedite trening u svoju rutinu i higijenu življenja. Trening snage odnosno otpora preporuka je kod ovakvog stanja, uz dobro i stručno vodstvo kineziologa. Više mišićne mase ujedno znači i više inzulinskih receptora i veći uspjeh u borbi s hipotireozom. 

hipotireoza2

Slabo aktivna štitnjača kod žena vrlo često dovodi do uvećanja vrijednosti kolesterola u serumu. 

– Masti su izuzetno bitne kod hipotireodizma, i zato potencijalno proupalne masti, suncokretovo, biljno i sojino ulje te margarine, smanjite ili eliminirajte iz svoje prehrane, a povećajte unos maslinova ulja, orašastih plodova te redovito konzumirajte plavu ribu. Dobar je izbor laneno ulje, lanene i chia sjemenke i omega-3 iz badema, oraha – zaključuje mag. nutricionizma Nenad Bratković. 

Fizioterapija i tjelovježba

Dodaci prehrani kod hipotireodizma trebaju biti pomno odabrani jer zadiru u metabolizam štitnjače. Fitoterapeutski pripravci i dodaci prehrani poput adaptogene biljke ashwagandhe mogu se koristiti u određenim protokolima, ali propisanima od ljekarnika ili fitoteraputa. Postoje i dodaci prehrani s koncentriranim sadržajem ekstrakta fukus alge (atlantski bračić), no valja imati na umu sadržaj joda u takvim preparatima i njihovu opravdanost uzimanja, a posebice kod Hashimoto tireoiditisa.

Vrlo korisna je i primjena probiotika, a katkad i ciljana suplementacija vitaminima iz B-skupine. “Napadaji” prejedanja znak su neravnoteže i hormona, ali i glikemije (glukoze odnosno šećera u krvi), pa je tjelesna aktivnost odličan saveznik koji će podići inzulinsku osjetljivost, razinu serotonina i endrofina te potaknuti procese mršavljenja, kaže mag. nutricionizma Nenad Bratković. 

hipotireoza3

Što NE jesti s hipotireozom?

– Unos žitarica bogatih glutenom korisno je reducirati ili potpuno eliminirati (osobito kod Hashimoto tireoiditisa). 

– Unos kofeina iz kave valja ograničiti

– Unos dodanih šećera i industrijski procesuiranih slatkiša trebalo bi svesti na najmanju moguću mjeru ili ih u potpunosti izbaciti

Važno je jesti:

– fermentirane namirnice (kiseli kupus, repu, kefir, kombuchu)

– namirnice bogate vlaknima, neškrobasto raznobojno povrće, brazilski orah bogat selenom (u prikladnoj dozi, obzirom da je vrlo koncentriran selenom i stoga valja izbjeći moguću toksičnost)

– unositi dovoljno proteina prehranom iz ribe, jaja, mesa te biljnih izvora (grahorice, orašasti plodovi) 

– preporučljive izvore masti (avokado, lanene sjemenke i ulje, chia, maslinovo ulje, orašasti plodovi, jaja, kokosovo ulje, meso)

– juhe bogate esencijalnim aminokiselinama i mastima

Koji su mogući zdravstveni problemi ako se ne slijedi pravilna prehrana?

Ako govorimo o hipotireozi, povećava se koncentracija kolesterola u krvi jer je poremećen metabolizam masti i kolesterola i smanjeno je izlučivanej kolesterola iz jetre u žuč. Povećana koncentracija kolestrola u krvi obično je povezana s razvojem ateroskleroze.

Posljedice hipotireoze su uglavnom umor, pospanost, mišićna slabost, povećanje tjelesne mase, opstipacija, ljuštenje kože, hrapav glas i u najtežim slučajevima edematozni izgled cijelog tijela, što nazivamo miksedemom. Simptomi hipertireoze su povećana razdražljivost, nepodnošenje vrućine, pojačano znojenje, umjeren gubitak tjelesne mase, proljevi, mišićna slabost, nervoza…

Izbjegnite zatvor uz grah, luk i tikvice

Opstipacije ili zatvora rješite se odabirom ovih namirnica: grah, slanutak, mahune, neškrobasto povrće (luk, rajčica, paprika, kiseli kupus, tikvice, patlidžani itd.), izuzev potencijalnih goitrogena, koje ne valja nikako jesti sirove (brokula, prokulica, cvjetača) već ih termički obraditi i ne jesti prečesto.

hipotireoza4

Što je hipertireoza?

Kod hipertireoze teže je početno liječenje dok se ne uspostavi hormonalna ravnoteža. Treba izbjegavati naprezanja jer je organizam već ubrzan. Zato treba izbjegavati i jako sunce. Kad se hormonalna ravnoteža uspostavi lijekovima ili operacijom, tad se postupno kreće s laganim aktivnostima, no svakako je potrebno pričekati normalizaciju hormona. U počecima terapije u mirovanju se preporučuju vježbe disanja na otvorenom, na svježem zraku. Kad se stanje stabilizira, preporučuju se umjerene šetnje i vožnje bicikla, vježbe koje relaksiraju, odnosno koje će opustiti i relaksirati tijelo. Na počecima se ne preporučuju nikakve jače aktivnosti niti vježbe snage. 

Pojedite na dan 2 brazilska oraha

Bolesti štitnjače predstavljaju jedinstven izazov zbog neželjenih promjena na tjelesnoj masi, razvoja rizika od srčanožilnih bolesti te pojave simptoma kao što su umor, čestih promjena raspoloženja i gastrointestinalnih poremećaja koji mogu otežati uspostavljanje zdravog načina života.

Bolest štitnjače u današnje vrijeme nije uzrokovana hranom niti je hrana liječi, ali uvijek je dobro pridržavati se dobrih životnih navika, objašnjava nam Eva Pavić, mag. spec. sigurnosti i kvalitete hrane iz KBC Zagreb. 

– Za izgradnju hormona štitnjače potreban je jod. Najvažniji unos joda je kroz jodiranu sol kao glavni izvor joda. Valja znati da popularna i cijenjena himalajska sol, iako je dobra, nije jodirana. Najbolji izvori joda uz jodiranu sol su morski plodovi, bakalar i alge – govori mag. Pavić.

Nutrijenti koji su još bitni za zdravlje štitnjače su selen, vitamin D i vitamin B12.
Najviša koncentracija selena nalazi se u štitnjači te je zato jako važan za funkciju štitnjače. Samo sa dva brazilska oraščića možemo zadovoljiti dnevne potrebe za selenom. Dobar izvor je i tuna, sardine i cjelovite žitarice.Ipak, prekomjerni unos selena može uzrokovati gastrointestinalni poremećaj ili čak povećati rizik od dijabetesa tipa 2 i raka. 

hipotireoza5

Nedostatak vitamina D čest je kod ljudi koji boluju od bolesti štitnjače. Hrana koja sadrži vitamin D uključuje masnu ribe (losos, tuna), mlijeko i mliječne proizvode, jaja i gljive. Sunčeva svjetlost najbolji je izvor, ali količina proizvodnje vitamina ovisi o sezoni i sl. Najbolji izvori vitamina B12 su morski plodovi, losos, sardine, pastrve, meso i mliječni proizvodi. 

– Dodaci kalcija potencijalno mogu ometati pravilnu apsorpciju lijekova za štitnjaču pa treba uzeti u obzir vrijeme kad uzimaju oboje. Preporučeni razmak između dodataka kalcija i lijekova za štitnjaču je najmanje četiri sata. Vlakna također smanjuju apsorpciju lijekova za štitnjaču, pa bi bilo dobro ne konzumirati ih barem pola do jedan sat nakon uzimanja lijeka – govori mag. Pavić.

Kruciferno povrće poput kelja, kupusa i brokule, te senf, kikiriki i proizvodi od soje ometaju apsorpciju joda te se ne bi trebali jesti više od dva ili tri puta na tjedan.   piše