Izvukli smo nekoliko stvari koje biste trebali znati o pretilosti; simptome, rizike i kako je kontrolirati

700

pretilost simptomi rizikiPretilost nije obično debljanje i ne treba je ignorirati. Pretilost znači da imamo previše sala. To nije isto kao biti predebeo. Osoba s viškom kilograma teži više nego bi trebala u odnosu na težinu svojih kostiju, mišića, masti i vode u tijelu.

  

A kod pretilosti se radi o akumulaciji abnormalnih količina masti. Ljudi se smatraju pretilima kada je njihov indeks tjelesne mase veći od 30 kilograma po četvornome metru, dok se normalni indeks tjelesne mase kreće između 25 do 30.

Indeks tjelesne mase je težina tijela podijeljena kvadratom visine i izražava se u kilogramima po metru. Zbog nemogućnosti da odole emocionalnim signalima i nekontroliranom jedenju, pretilost za 60 posto više pogađa žene nego muškarce. Genetika, kalorijska neravnoteža i loš izbor načina života su neki od brojnih razloga pretilosti kod žena. Višekratne trudnoće i današnji sjedilački način života, u usporedbi sa životom unatrag nekoliko desetljeća, rezultira porastom broja pretilih žena.

Konkretni simptomi pretilosti

Pretilost kod žena vodi gomilanju masnoga tkiva oko trbuha što predstavlja rizik za kardiovaskularne bolesti, visoki tlak i dijabetes. Oni koji su pretili kao djeca imaju veće šanse da budu pretili kao odrasle osobe. Steroidi i još neki lijekovi mogu imati štetan utjecaj na težinu i mogu dovesti do pretilosti. Glavni problem je konzumiranje hrane koja ima puno kalorija i nevježbanje da bi se sagorjele dodatne kalorije. Žene koji imaju sporiji metabolizam imaju problema sa održavanjem težine.

Simptomi pretilosti su poremećen san, kratkoća daha, žućni kamenci, proširene vene, apneja u snu… Indeks tjelesne mase koristi se za dijagnozu pretilosti pa ako je viši od 30, osoba se smatra pretilom. Postoji i alat – kalibarski šestar – kojim se može izmjeriti tjelesna mast mjerenjem debljine kože.

Kako je uspješno kontrolirati

Pretilost se može kontrolirati povećanjem tjelesne aktivnosti i redukcijom unosa kalorija. Potrebna je prilagođena dijeta koja sadrži zdrave monozasićene i polizasićene masti.

Ugljikohidrati i nezdrave masti moraju se smanjiti, a unos hrane bazirane na kalciju kao kelj, brokula, losos, kupus, mora se povećati. Prehrani treba dodati cjelovite žitarice, sjemenke i lisnato povrće. Redovito kretanje i vježbanje od 60 minuta što više dana tjedno čuva od pretilosti. piše