Pravo na starosnu mirovinu kada se krećete unutar Europske unije. Ako ste bili osigurani u dvije ili više država članica Europske unije, postupak za ostvarivanje prava na mirovinu pokrećete podnošenjem zahtjeva nadležnoj ustanovi u državi članici u kojoj imate prebivalište ili u državi članici posljednjeg osiguranja.
Ako u državi članici u kojoj imate prebivalište niste nikada bili u osiguranju, vaš zahtjev će se proslijediti u državu članicu posljednjeg osiguranja. Zahtjev podnesen u jednoj državi članici smatrat će se zahtjevom podnesenim u svim državama članicama. Pravo na mirovinu moći ćete ostvariti u svim državama članicama u kojima ste bili u osiguranju najmanje dvanaest mjeseci te ako ispunjavate i druge uvjete prema nacionalnim propisima tih država.
HRVATSKA U EU – Vodič kroz prava
Hrvatski građani u Europskoj uniji npr. potrebne godine života. Ako ste u nekoj državi članici navršili razdoblje osiguranja kraće od dvanaest mjeseci i ako samo na osnovi tog kraćeg razdoblja ne možete ostvariti pravo na mirovinu, njega će preuzeti sve ostale države članice u kojima ste bili u osiguranju i iz kojih možete ostvariti pravo na mirovinu, i to u razmjernom dijelu. Sva razdoblja osiguranja koja ste navršili u državama članicama Europske unije bit će uzeta u obzir kada navršite potrebne godine života za starosnu mirovinu. Visina mirovine iz pojedine države članice ovisi o dužini trajanja razdoblja osiguranja ili prebivanja u toj državi. Vaša starosna mirovina isplaćivat će se bez obzira u kojoj državi članici Europske unije imate prebivalište.
Umirovljenici
Ako ste korisnik hrvatske mirovine, osim hrvatske zdravstvene iskaznice, HZZO će vam na vaš zahtjev izdati i Europsku karticu. Ako živite u Hrvatskoj, ali primate mirovinu iz neke od država članica Europske unije, zdravstvenu zaštitu u Hrvatskoj ćete koristiti na osnovi hrvatske zdravstvene iskaznice, ali na teret inozemnog nositelja zdravstvenog osiguranja. Inozemni nositelj će vam, u slučaju potrebe, izdati i Europsku karticu. Ako živite u Hrvatskoj i primate mirovinu iz više država članica Europske unije, no ne i iz Hrvatske, zdravstvenu zaštitu u Hrvatskoj ostvarit ćete osnovom hrvatske zdravstvene iskaznice, no na teret nositelja zdravstvenog osiguranja države u kojoj ste ostvarili većinski staž. Stoga će vam isti inozemni nositelj, u slučaju potrebe, izdati i Europsku karticu. Na isti način, Europska kartica će se izdati i osobama koje su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi vaše obitelji. piše