Znate li kako ga spriječiti? Moždani udar je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu, a i u Hrvatskoji te je vodeći uzrok nastanka invaliditeta. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2008. godinu moždani udar je na drugom mjestu rang ljestvice deset vodećih uzroka smrti u Republici Hrvatskoj s udjelom od15,49 posto.
Najčešća vrsta moždanog udara je ishemijski udar, koji nastane kada ugrušak začepi arteriju koja dovodi krv u mozak. Druga vrsta je tzv. hemoragijski moždani udar do kojeg dolazi uslijed pucanja krvne žile, što pak uzrokuje izljev krvi u mozak.
Iako moždani udar najčešće pogađa osobe iznad 65. godina starosti, može se dogoditi i u djetinjstvu, stoga je važno znati prepoznati simptome i faktore rizika.
Koji faktori mogu uzrokovati moždani udar?
Otkrivanjem, uklanjanjem i modificiranjem faktora rizika moguće je u značajnoj mjeri smanjiti učestalost moždanog udara.
- Nezdrava prehrana
- Povišen nivo kolesterola i triglicerida u krvi
- Visoki krvni tlak
- Duhanski dim te prekomjerna konzumacija alkohola
- Dijabetes
- Prekomjerna tjelesna težina
- Slaba fizička aktivnost
- Oboljenja srca i krvožilnog sustava
Izračunajte svoj rizik od moždanog udara.
Koji su simptomi moždanog udara?
Uobičajeni simptomi uključuju:
- Naglu otupjelost ili oduzetost lica, ruke ili noge,a naročito samo jedne strane tijela
- Nagli nastup zbunjenosti
- Poteškoće s govorom – otežano i nerazumljivo izgovaranje riječi, potpuna nemogućnost izgovaranja riječi i/ili otežano, odnosno potpuno nerazumijevanje govora
- Nagle tegobe vida, osobito na jedno oko
- Nagla vrtoglavica, gubitak ravnoteže ili koordinacije
- Nagla jaka glavobolja, vrtoglavica, iznenadni padovi i nesigurnost u hodu
Kako možemo samo procijeniti radi li se o moždanom udaru?
- Nasmiješite se. Jesu li mišići jedne strane lica toliko opušteni da vise?
- Podignite obje ruke ispred sebe. Možete li obje ruke jednako visoko podignuti?
- Izgovorite jednu jednostavnu rečenicu. Obratite pažnju na mrmljanje i nerazuman govor.
Moždani udar je hitno stanje i zahtijeva hitno zbrinjavanje bolesnika u zdravstvenoj ustanovi i stoga je važno uočiti točno vrijeme nastanka simptoma i odmah nazvati hitnu medicinsku pomoć jer o tome ovisi i liječenje.
Moždani udarse može spriječiti – to je nepobitna istina.
Svojim životnim navikama možete neposredno djelovati na svoj rizik od moždanog udara i osigurati si zdravlje. Najbolji način prevencije je umjeren i zdrav način života, redovna i pravilna fizička aktivnost, redovite kontrole kod liječnika i svakako prestanak pušenja!
Vaš jelovnik treba sadržavati maslinovo ulje, voće i povrće, hranu bogatu neprobavljivim vlaknima i plavu ribu, a s njega maknite hranu koja obiluje zasićenim mastima i koncentriranim šećerima i jako zasoljenu hranu bogatu kolesterolom. piše