‘Bezazleni’ simptomi koje nikad ne smijete ignorirati. Upali ste u kolotečinu i potpuno ste zaboravili na svoje zdravlje. No, naoko ‘normalni’ simptomi možda vas već sad upozoravaju da morate hitno posjetiti liječnika. Prepoznajte ih.
1. Tužni ste bez razloga
Tuga koja se pojavi iznenada i naoko bezrazložno obično je posljedica solidnih razloga, kaže dr. Ernest J. Bordini, psiholog i jedan od predsjednika Clinical Psychology Associates of Central Florida. Ova tuga se često povezuje s gubitkom.
Žene imaju 70 posto veću vjerojatnost da tijekom života iskuse depresiju nego muškarci, prema podacima američkog National Institute for Mental Health. Dr. Bordini predlaže da prvo posjetite liječnika obiteljske medicine koji će isključiti neke fizičke poremećaje, kao što je primjerice problematičan rad štitnjače. Posjetite psihologa ukoliko tuga traje duže od par tjedana, imate promjene u apetitu i navikama spavanja, možda imate kliničku depresiju.
2. Potpuno ste izgubili interes za seks
Seksualna želja mijenja se godinama. Kod žena može varirati s obzirom na trudnoću, menopauzu ili bolest. Lijekovi, poput antidepresiva, anemija i problemi sa štitnjačom također mogu smanjiti libido. Isti učinak imaju i umor i neispavanost. Dakako, nekad je problem u odnosu s partnerom, u tom slučaju psihološku pomoć trebaju oboje.
3. Bole vas zglobovi
Bol u koljenu nakon plesa ili bol u ramenu nakon dužeg rada pred računalom mogu biti posljedica ozljede mišića, no mogu ukazivati i na ozbiljne probleme, kao što su osteoartritis ili fibromijalagija. I fibromijalgija i osteoartritis češće pogađaju žene nego muškarce. Promislite dobro osjećate li bol u samom zglobu ili u mišiću oko njega. Ako je u pitanju mišićna bol, manja je vjerojatnost da je riječ o spomenutim bolestima. Bolni mišići oporavit će se spontano, nakon odmora i mjera opreza. Zbog kronične boli mišića biste se trebali zabrinuti i posjetiti liječnika.
4. Do podneva ste premoreni
Ugljikohidratima bogat ručak nije jedini razlog popodnevnog umora. Umor koji ne prolazi nakon sna može biti znak sindroma kroničnog umora, koji najčešće pogađa žene u dobi između 30 i 50 godina. No, i anemija, slabiji rad štitnjače i depresija mogu pridonijeti umoru. Pretraga krvi može lako eliminirati ili dokazati neke sumnje.
Podnevni umor može se pojaviti i zbog toga jer niste doručkovali ili ručali, zato jer ste pojeli previše slatkiša ili imate neuravnoteženu prehranu. Ako umor traje više od šest mjeseci, a san ga ne umanjuje, svakako posjetite liječnika.
5. Boli vas koljeno
Bol u koljenu može biti posljedica raznih faktora. Općenito, sma biomehanika, što znači širi bokovi i promjene hormona, čine žene sklonije ozljedi koljena nego muškarce. Važno je da nosite udobnu, stabilnu obuću, a ako redovito trčite, činite to češće na travi ili plaži nego na tvrdoj podlozi. Za žene starije od 40 godina bol u koljenu može biti znak osteoartritisa.
6. Ne možete se uspeti uz stepenice, a da se zadišete
Ako se lako zadišete penjući se uz stepenište, možda imate lošu kondiciju. Ni to se ne smije zanemariti, ali ovo može biti i znak ozbiljne bolesti kao što je astma. Zanimljivo da čak i menstrualni ciklus utječe na ovu pojavu. Žene su između 10. i 22. dana menstrualnog ciklusa slabije, pretpostavlja se da hormonalne promjene utječu na respiratorni sustav.
7. Jednostavno se ne osjećate dobro
Uznemirenost i zbunjenost mogu biti posljedica stresa, ali za žene s faktorima rizika to također može biti simptom prijetećeg srčanog udara. Srčane bolesti su i dalje vodeći uzrok smrti u razvijenom svijetu, zato budite oprezni. Ukoliko simptomi potraju i postanu ozbiljniji, posjetite liječnika. Posjetite liječnika i ako imate sljedeće simptome: ušli ste u menopauzu, bliski rođaci imaju srčane bolesti, imate visoki kolesterol ili ste pretili.
8. Stalno ste žedni
Druga je stvar ako ste žedni nakon slanog obroka ili tijekom ljetnog dana, ali ako vaša žeđ postaje česta ili učestala, to bi mogao biti simptom dijabetesa. Dijabetes posebno teško pogađa žene, uzrokujući poteškoće tijekom trudnoće i povećava rizik od srčanog udara u mlađoj dobi. Žene s dijabetesom imaju i veći rizik od razvoja prerane menopauze zajedno s povećanim rizikom od srčanih bolesti. ‘Ključni znak dijabetesa je žeđ u kombinaciji s čestim mokrenjem”, kaže dr. Deborah Clegg, iz Američkog centra za borbu protiv dijabetesa na UT Southwestern Medical Center u Dallasu. Uz žeđ, umor, glad i gubitak težine su također simptomi koji mogu ukazati na dijabetes. U tom slučaju svakako posjetite liječnika.
9. Ponekad zaboravite imena svojih prijatelja
Ako često zaboravite gdje ste stavili ključeve automobila ili se odjednom ne možete sjetiti imena prijatelja, možda je u pitanju nešto više od obične zaboravnosti?
Privremeni gubitak pamćenja može se dogoditi iz nekoliko razloga. Često prvotnu informaciju niste dobro memorirali u samom početku, jer ste rastreseni ili ne posvećujete punu pozornost. No, ako se sjećanje ne vrati nakon dan ili dva ili ste počeli zaboravljati cijele razgovore, možda je vrijeme da posjetite liječnika. Šesnaest posto žena u SAD-u koje imaju 71 godinu ili su starije imaju neku vrstu demencije u odnosu na 11 posto muškaraca. Uzrok tome može biti što žene žive dulje od muškaraca.
10. Ponekad vam, ako se jako smijete ili kihnete, procuri malo urina
Smijeh, dizanje teškog tereta i kihanje mogu rezultirati curenjem mokraće. I od toga pati na milijune žena. Glavni uzroci urinarne inkontinencije su trudnoća, porod i menopauza. Iako je ova pojava dvostruko češća kod žena, može se javiti i kod muškaraca. Trudnoća i porod mogu oslabiti dno zdjelice i oštetiti živce koji kontroliraju mjehur. Pad estrogena tijekom menopauze može oslabiti tkivo u uretru.
Srećom, žene mogu na mnoge načine spriječiti inkontinenciju ili smanjiti simptome. Jačanje mišića dna zdjelice, uz pomoć Kegelovih vježbi treba biti važan dio svakodnevne tjelovježbe svake žene, počevši od adolescencije. Mišiće možete jačati i tako da kratko zaustaviti protok urina tijekom mokrenja. Držite tri sekunde i opustite se, ponovite 10 puta. piše