Pet je faktora, odnosno temeljnih karakteristika osobnosti koje mogu utjecati na razvoj bolesti ili općenito dobro zdravstveno stanje. Otkrijte koje od njih pripadaju vama i što za vas to znači.
O karakternim osobinama ovisi mnogo više od toga hoćemo li u društvu biti omiljeni ili ne. Američki su istraživači, naime, otkrili da postoji snažna veza između osobnosti i rizika od bolesti. Tako primjerice marljivost i znatiželja štite od bolesti, dok joj tjeskoba i zabrinutost širom otvaraju vrata te kronični mrgudi obolijevaju češće i žive kraće od otvorenih i vedrih ljudi.
Razvoj niza bolesti povezan je s našim ponašanjem i načinom na koji doživljavamo i odnosimo se prema svijetu koji nas okružuje. Osobnost je stoga pouzdan predskazatelj mnogih bolesti, no ne i karcinoma, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Washington u St. Louisu.
Da bi precizno definirali koje osobine su prijatelji, a koje neprijatelji zdravlja, vodeći se petofaktorskim, tzv. Big five, modelom, ocijenili su pet temeljnih karakteristika ličnosti – ekstrovertiranost, savjesnost u poslu, otvorenost za nova znanja i iskustva, ugodnost tijekom druženja i emocionalnu uravnoteženost.
Savjesni imaju manji rizik od moždanog udara
Oni koji su u poslu savjesni, a u komunikaciji otvoreni, ugodni i spremni na kompromis zdraviji su i pod znatno manjim rizikom od bolesti poput moždanog udara, dijabetesa i artritisa, tvrde istraživači. Razlog je, smatraju i to što „vlasnici“ spomenutih crta osobnosti vode više računa o zdravom načinu života, manje su pod stresom te češće komuniciraju sa liječnikom.
– Savjesne osobe ozbiljno shvaćaju obveze, rjeđe ih odgađaju te postavljaju prioritete. Imaju zdravije životne navike poput redovite tjelovježbe, nepušenja, zdrave prehrane te stoga imaju i manje izražene fizičke tegobe ili ih otkrivaju dovoljno rano da ih riješe – pojašnjava magistra psihologije Dunja Vuković iz tvrtke Ramiro.
Ekstraverti se kroz kontakte s ljudima oslobađaju negativnih emocija koje mogu uzrokovati fizičke smetnje. Otvoreni su te se ne ustručavaju tražiti savjete i psihološku potporu što, tvrdi psihologinja, učvršćuje njihovu liniju obrane od štetnih posljedica stresa.
Tuga i razdražljivost štete mozgu i slabe imunitet
Tjeskobni, neraspoloženi, razdražljivi, konstantno zabrinuti ljudi, skloni epizodama tuge i promjenama raspoloženja, pod većim su rizikom od bolesti. Oni se, tvrde istraživači, manje efikasno nose sa stresom te njihovo tijelo otpušta više hormona stresa, kortizola, koji u velikim količinama oštećuje imunološki sustav i organe, uključujući i mozak.
– Emocionalno nestabilnije osobe su pod povećanim stresom, napetije su, prestrašenije ili tužnije te se teže hvataju u koštac s problemima. Skloni su sve što im se događa doživljavati negativnije što za posljedicu može imati kardiovaskularne i psihosomatske bolesti – upozorava psihologinja Vuković.
Dva osnovna tipa ličnosti
Po Kretshmerovoj tipologiji ličnosti koja se koristi i u kliničkoj medicini, dva su osnovna tipa – piknički i astenički. Da biste bili zdravi i puni energije odredite kojem tipu pripadate te se ponašajte u skladu sa svojom prirodom – istaknite svoje prednosti i disciplinirano radite na manama, poručuje dr. Meri Bura.
Astenici su, pojašnjava liječnica, uglavnom mršavi, nervozni, često površni i nedosljedni, ali vrlo kreativni. Naginju niskom tlaku i oscilacijama razine šećera u krvi. Emocija koju najčešće osjećaju je strah koji troši mnogo energije te često imaju smanjenu razinu šećera u krvi, smanjen broj otkucaja srca te smanjen broj leukocita, a povećan limfocita zbog čega ih često muče alergije. Skloni su TBC-u pluća, bronhalnoj astmi, gastritisu, ulkusu na želucu, hernijama, shizofreniji te ptozi organa (spuštena maternica, kapci, grudi).
– Ljudi asteničke konstitucije trebali bi puno hodati na svježem zraku te vježbati. Preporučujem jogu za početnike, sportove na otvorenom, jahanje i plivanje. Trebali bi redovito uzimati proizvode s klorofilom i kurkumu uz jela te piti puno tekućine, limunade sa javorovim sirupom. Nesanicu mogu rješiti lijeganjem do 22 sata, a prije spavanja se treba najesti. Puretina, mlijeko i banane pospješit će dobar san“, savjetuje dr. Bura.
Piknici funkcioniraju po pravilu „my way, or no way“
Tjelesno su jači, ambiciozni, skloni ljutnji, ljubomori i kontroli. Naginju visokom tlaku, dijabetesu te ateriosklerozi i srčanim bolestima, a fatalni mogu biti i krvni ugrušci. Često imaju povećan broj leukocita što ukazuje na upalne procese te se manifestira upalnim bolestima zglobova, kože i crijeva, migrenama, bolovima u vratu i donjem dijelu leđa, grloboljama, autoimunim bolestima i gihtom. Emocije osjećaju u srcu poput stezanja i težine na prsima.
– Oni žele biti pobjednici te su za njih preporučljivi natjecateljski sportovi, poput tenisa. Zdravom prehranom mogu spriječiti niz ozbiljnih kroničnih bolesti poput srčanih tegoba i dijabetesa – savjetuje dr. Meri Bura.
Kad se vratimo sami sebi, rješavamo se i bolesti
Već i način na koji hodamo o nama mnogo govori. Odaje sigurnost, čvstoću, opuštenost, sreću ili pak nesigurnost, nervozu, nezadovoljstvo, a sve to dodatno potvrđuje izraz lica osobe. S temperamentom smo rođeni i to je nešto što se ne mijenja. To je naša konstitucija koja nas određuje i fizički i emotivno. Možemo se udebljati 15 kg, no nikad nam se neće povećati opseg glave, promijeniti boja očiju, veličina usta i sl. Jednako se tako ne mijenjaju i ni naše osnovno raspoloženje i odnos prema svijetu se.
No, ono što se mijenja je društveno uvjetovano te ljudi, kako bi udovoljili okolini, nažalost mijenjaju sebe te postaju netko drugi. Upravo tako nastaje bolest, a izlječenje dolazi kada se osoba vraća sebi, svom pravom karakteru te zadovoljavanju svojih potreba i užitaka, kaže liječnica Meri Bura. piše