Nije svaka sol ista

799

solZnate li kada treba upotrijebiti koju vrstu? Bila je platežno sredstvo u Etijopiji sve do 20. stoljeća. U srednjem vijeku bila je toliko skupa da su je nazivali bijelim zlatom.

Svatko tko se razbacuje ovim malim kristalima samo pokazuje svoje neznanje o cijenjenom začinu koji ljudska vrsta koristi stoljećima. Danas nam je na volju dana ne samo jedna vrsta nego nekoliko njih koji vrhunski chefovi diljem svijeta koriste u pripremi različitih namirnica. Naravno sve popularnije su i aromatizirane varijante, a danas vam predstavljamo njih pet.

Kristalizirana morska sol obavezni je završni štih svakog jela od Portugala do Grčke. Tekstura može biti finija i grublja,  a prednost joj je što se vrlo brzo sjedinjuje s jelom. Boja varira ovisno o dominaciji određenih minerala pa će tako ona bogata željezom imati blago crvenkastu boju. Također, kad govorimo o prirodnim nečistoćama koje su sastavni dio strukture soli, one joj – ovisno o svojoj vrsti – mogu dati slatkast, a ponekad i gorkast okus.

Morska sol u ljuskicama odlično će se sljubiti s povrćem pripremljenim na pari i školjkama. Stavlja se isključivo kad je hrana gotova, a na dodir je meka i lagano se lomi pod prstima.

Dimljena sol poseban je dodatak posebno kad govorimo o jelima s roštilja. Kristali soli koji su se dimili pokraj otvorene vatre savršeno će se složiti s izadšnijim povrćem poput krumpira, ali će se odlično snaći i kao sastojak marinade.

Sasvim sigurno se i do vas već prenio dobar glas o himalajskoj soli. Naime radi se o najsavršenijoj strukturi. Najčišća je sol na svijetu i posjeduje minerale sastava istovjetnog onome u ljudskom tijelu. Iz takve strukture ljudsko tijelo vrlo jednostavno može apsorbirati vrijedne minerale i elemente u tragovima. Ako se dvoumite s čim ju sljubiti, nećete pogriješiti ako to bude svinjetina ili morski plodovi.

Cvijet soli

Ili kako ga još popularno vole nazivati kavijarom soli. To je  ujedno najkvalitetnija i najzdravija vrsta soli s povećanom koncentracijom prirodnog joda, kalcija i magnezija. Za one koji je još nisu imali prilike upoznati, radi se o tankom sloju kristala koji se skuplja sa same površine bazena u solanama i najcjenjenija je vrsta soli. Stavlja se neposredno prije posluživanja. Daje savršen štih slanoće i topi se pod nepcem. piše