Nije sve povrće zdravo jesti sirovo

664

zdravopovrNije sve povrće zdravije jesti sirovo. Ova lista će vam prilično jasno kazati kad je bolje kuhati, a kada ne.

Neke vrste povrća tek kuhanjem počinje oslobađati hranjive tvari. Dijeta koja preporučuje uzimanje sirove hrane svakako je savršen put da se brzo izgube kilogrami. Ujedno i način da se očuvaju važni enzimi u hrani koji se inače uništavaju procesom kuhanja.

Oni koji drže ovu dijetu imaju više energije, koža im bolje izgleda, probava im je zdravija i gube na težini. Studije načinjene na tu temu svakako pokazuju da se znatno smanjuje rizik obolijevanja od dijabetesa tipa 2, kardiovaskulanih bolesti i nekih vrsta raka. Sirova hrana svakako ima svoju vrijednost, ali za većinu ljudi to nije način prehrane na duge staze. Dijetetičarka Helen Bond kaže da joj se jako sviđa to što nas ta dijeta ohrabruje da jedemo više voća i povrća, pomaže nam da smanjimo masne stanice u tijelu i reduciramo unos šećera i soli jer ne jedemo obrađenu hranu.

Ali isto tako smatra da je prehrana koja se temelji samo na nekuhanoj hrani vrlo restriktivna i dosadna te neodrživa dugo vrijeme. Osim toga, lišava nas hranjivih sastojaka potrebnih da bismo bili zdravi i u formi. Postoji vrlo malo, ako ih upoće ima, znanstvenih dokaza koji podržavaju tvrdnju da nam sirova hrana daje više energije, bolju probavu i ljepšu kožu.

Evo uputa koje je povrće bolje jesti kuhano, a koje sirovo….

1. Rajčica – najbolje kuhanarajcicakuh

Najviše dobrih sastojaka se oslobađa kuhanjem. Likopen, pigment koji daje rajčicama njihovu boju, smatra se da štiti od određenih vrsta karcinoma, osobito karcinoma prostate i srčanih bolesti. Uz to, neke male studije pokazuju da može pomoći kod zaštite kože od ultraljubičastih zraka, mada je za tu tvrdnju potrebno načiniti više opsežnijih studija prije nego se službeno preporuči. Lagano je pretpostaviti da svježe voće i povrće, kada se radi o hranjivim vrijednostima, uvijek imaju prednost nad kuhanim, ali rajčice pokazuju da to nije uvijek istina. Rajčica u konzervi je bolji izvor likopena jer konzerviranje pomaže da se razbiju neke stanične stijenke, oslobađa se likopen koji tada tijelo lakše apsorbira. I svježa i konzervirana rajčica osigurava iskoristive količine beta karotena i vitamina C. Samo jedna rajčica iz limenke ili četvrtina konzerve od 400 g sjeckane rajčice imaju količinu koju nalazimo u pet svježih rajčica.

brokulasir

2. Brokula – najbolje sirova

Najbolja je sirova ili kratko kuhana na pari. Brokula se uvijek smatra iznimno zdravom namirnicom jer sadrži visoke doze sulfoarafena, sastojka za koji se tvrdi da pobjeđuje rak. Istraživanja sugeriraju da ne samo da ubijaju pretkancerozne stanice sprečavajući ih da se množe, one smanjuju rizik čira na želucu, odnosno kasnije i raka želuca. Studije pokazuju da sirova brokula ima više korisnog sastojka nego kuhana. To je zbog toga jer toplina oštećuje enzime u brokuli, mirosinaze koji su vitalni za nastajanje sulfoarafena. Kao rezultat istraživanja preporučuje se lagano kuhati brokulu na pari da budemo sigurni da smo dobili najviše iz ovog jedinstvenog povrća.

3. Mrkva – najbolje kuhana

Zdravije su kuhane. Studije kazuju da kuhanjem mrkve vrijednosti beta karotena rastu. Beta karoten je karotenoid koji tijelo pretvara u vitamin A. On je važan za funkciju mnogih sustava u tijelu, od normalnog metabolizma željeza do vida, kože i imuniteta.mrkvica

spinac4. Špinat – najbolje sirov

Zeleno lišće osigurava kalcij, magnezij i mangan. Špinat je izvanredno lisnato povrće. Bogat je kalijem koji pomaže održanju normalnog krvnog tlaka. Sadrži vitamine A i C, druge dvije hranjive tvari koje su važne za imunološki sustav. No prednostima tu nije kraj. Zeleno lišće osigurava kalcij, magnezij i mangan, svi imaju ulogu držanja naših kostiju snažnima i zdravima. Povrće je bogato folatima koji jačaju imunosustav i pomažu smanjenju umora i bezvoljnosti. Folati sudjeluju u normalnoj psihološkoj funciji i bitni su za rast stanica, što je osobito važno kod trudnica. Luteina i u špinatu ima u obilju. Jedna od karotenoida nađena u studiji korisna je za zdravlje očiju i usporava progresiju degeneracije makule, dijela oka, vezano za dob.

5. Prokulice – najbolje kuhane

Najbolje ih je spremiti na pari.Voljeli li ih ili mrzili, to je klasično jelo. Oni pripadaju grupi povrća nazvanoj kupusno povrće. Tu spadaju brokula, cvjetača i kupus. Sve kupusno povrće sadrži glukosilonate, a nadolazeće studije pokazuju da ove fitokemikalije imaju potencijalna svojstva za suzbijanje raka. Prokulice su bogate vitaminom C, B6 i folnom kiselinom. Samo devet prokulica potrebno je pojesti jednom u pet dana. Spremaju se na pari, najbolje pet minuta.

6. Crvena paprika – najbolje sirova