Novi lijekovi omogućuju učinkovitije liječenje

694

multiUnatoč multiploj sklerozi živimo kao da nismo bolesni. Iznimno je važno što ranije početi liječenje, prije nego što nastanu oštećenja za koja nema pomoći.

Ubrzano otkrivanje novih lijekova daje nadu oboljelima da će živjeti sa što manje ograničenja. Bračni par Irena i Ivan boluju od multiple skleroze već dvanaest, odnosno deset godina. Unatoč tome, životni moto im je optimizam: nastoje uživati u svakodnevnim stvarima i ponašati se kao da se ne radi o bolesti zbog koje bi jednog dana mogli završiti u invalidskim kolicima. – Bolest mi je dijagnosticirana na magnetskoj rezonanci na koju sam poslana nakon mnogih pregleda zbog jake glavobolje. Do dijagnoze su prošle tri godine, a jedini simptom su bile glavobolje – kaže Irena. Ivan je, pak, vukao desnu nogu i u roku godinu dana dijagnosticirana mu je multipla skleroza.

multi3– Liječeni smo se pulsnom terapijom (uzastopnim davanjem visokih doza kortikosteroida) oboje tri puta u dnevnoj bolnici jer smo imali po tri akutna napada (šuba, relapsa) bolesti. Ireni nisu ostala gotovo nikakva oštećenja, a meni je najgore bilo tijekom zadnjeg šuba, prošle jeseni, nakon kojeg još više vučem nogu – govori Ivan. – Da ne vučem nogu i da nisam nestabilan pri hodu, ne bih ni znao da imam multiplu sklerozu. Irena to potvrđuje. Kaže da nastoji živjeti normalno, kao da je sasvim zdrava. – U početku sam bolest prihvaćala vrlo teško. I suprug je obolio, djeca su bila manja, nije nam bilo svejedno. Najteže mi pada što ne mogu sasvim normalno hodati, nesigurna sam – govori. Ivan dodaje da je njemu teško bilo prihvatiti činjenicu da se više ne može baviti sportom intenzivno kao ranije. No, bolest treba prihvatiti i nastojati živjeti što kvalitetnije i normalnije.

Multipla skleroza, ističe prof. dr. sc. Marija Bošnjak Pašić, pročelnica Zavoda za neuroiumunologiju središnjeg živčanog sustava i voditeljica Referentnog centra za demijelinizacijske bolesti KBC-a Zagreb, bolest središnjeg živčanog sustava, najčešća autoimuna demijelizacijska bolest koju karakteriziraju upalne reakcije te propadanje mijelinske ovojnice (štiti aksone živčanih stanica koje prenose podražaje). Iznimno je važno da se bolest što prije dijagnosticira i da liječenje počne prije nego što nastanu oštećenja za koja nema pomoći. Posljednjih godina pojavili su lijekovi koji daju više mogućnosti za učinkovito liječenje. Oralna terapija (u prvoj liniji liječenja su teriflunomid i dimetil fumarat) uvelike je olakšala uzimanje lijeka, a raniji početak liječenja znači bolju kontrolu bolesti. Ivan neko vrijeme uzima tablete umjesto injekcija koje su mu bile «mukotrpne» pa ih je odbacio, a Irena je i dalje na injekcijama. – Tablete su mi spasonosno rješenje – kaže Ivan.

SOS TELEFON

Sve o multiploj sklerozi pacijenti mogu doznati na besplatnom telefonu 0800-7789. Mogu se javiti neurologu u najbližoj ambulanti ili u referentni centar Ministarstva zdravlja RH za demijelizacijske bolesti središnjeg živčanog sustava KBC-a Zagreb, tel. 01/2388-342. piše