Uz ovih sedam biljaka ostat ćete duže mladi i lijepi. Ljudska prehrana sadrži tisuće antioksidansa, hranjivih tvari kojima se pripisuju mnoge dobrobiti, od sprečavanja bora do ubijanja stanica raka. Sadrže ih mnoge namirnice, od čokolade do kokica, no najveće zdravstvene prednosti nude ovi plodovi.
Rajčice
Likopen, antioksidans koji se može boriti protiv slobodnih radikala (molekule ili ioni koji mogu oštetiti zdrave stanice i potiskuju imunološki sustav), proslavio je rajčice koje nas mogu zaštititi od nekih vrsta raka, uključujući rak kože i pluća.
Kelj
Ovo popularno lisnato zeleno povrće glavni je izvor vitamina K (šalica kuhanog kelja sadrži gotovo 12 puta više vitamina od preporučene dnevne količine), što može pomoći u prevenciji bolesti srca i osteoporoze. Osim vitamina K, sadrži visoke razine vlakana, što može pomoći u snižavanju krvnog tlaka i razine kolesterola.
Patlidžan
Tamnoljubičastu boju kore može zahvaliti nasuninu, koji pomaže u borbi protiv širenja stanica raka. Istraživanja su pokazala da nasunin može usporiti razvoj Alzheimerove bolesti i sprečava napad slobodnih radikala na neurone.
Crvena paprika
Zašto crvena paprika tako dobro jača imunitet? Između ostalog i zato što sadrži 60 posto više vitamina C od zelene paprike, što pokreće proizvodnju bijelih krvnih stanica koje se bore protiv infekcija i bakterija. Studija objavljena u časopisu American Journal of Clinical Nutrition pokazala je da osobe koje unose veće količine vitamina C imaju manje bora, vjerojatno zbog hranjivih tvari koje potiču proizvodnju kolagena.
Kupine
Rutin je flavonoid koji vam može spasiti život (i ovo je klasa antioksidansa), a u kupinama ga ima u većim količinama. Može blokirati enzim vezan uz formiranje krvnih ugrušaka, pa tako smanjuje rizik od srčanog ili moždanog udara, navodi se u studiji s Harvarda iz 2012. godine.
Bosiljak
U ovoj ljekovitoj biljci posebno se ističe antioksidans eugenol. Nove studije pokazuju da u laboratorijskim uvjetima ovaj spoj izaziva antikancerogenu aktivnost, i to ni manje ni više nego u stanicama raka vrata maternice, zbog čega dolazi do njihova samouništenja.
Prokulica
I naše su stanice, naravno, opremljene genima za suzbijanje tumora, a sumporni spojevi koji se nalaze u prokulicama mogu pomoći u boljem radu ovih gena i blokirati enzime koji pospješuju rast tumora. Osim toga, istraživanje iz 2012. je pokazalo da spojevi sumpora mogu igrati ključnu ulogu u liječenju reumatoidnog artritisa smanjujući upalu i aktivirajući proteine koji štite hrskavicu. piše