Pametno birajte

984

jeliBudete li je često jeli, ostariti ćete prije vremena. Kod biranja hrane koja pomlađuje i izbjegavanja one koja postaruje prije svega trebate imati na umu sastav i sam postupak proizvodnje. Što je prerađenije, to gore po vas.

Buhtla, krafna, kroasan, keksi, mliječna čokolada…
Čime su bogati? Šećerom, bijelim brašnom i mastima. A zašto postaruju? Učestalo konzumiranje ovih i sličnih namirnica dovodi do nastanka mnogih bolesti. Primjerice, velike količine šećera utječu na ubrzano trošenje vitaminskih (posebno vitamina B skupine) i mineralnih zaliha organizma (kao što je krom). Prehrana bogata šećerom najčešće dovodi do kroničnog nedostatka vitamina tiamina, riboflavina, niacina i piridoksamina. Nedostatak jednog ili više vitamina iz ove skupine znatno pojačava stres, a stres postaruje. Osim toga, ovakva hrana utječe na naglo povisivanje i nagli pad glukoze u krvi. Simptomi niske razine šećera u krvi jesu umor, osjećaj gladi, glavobolja, loše raspoloženje, zamućeni vid, drhtanje, mučnina, potištenost i pojačano znojenje.

Kobasice, hrenovke, šunka
Konzumacija obrađenog mesa, kao što su kobasice, slanina i šunka, povećava rizik za razvoj različitih bolesti srca za čak 42 posto, a za razvoj šećerne bolesti 19%. No, nije stvar u mesu, rizik prije svega povećavaju sol i konzervansi. Problem je i to što u mnogim proizvodima ima previše masnoće.

Margarin, pohano i pečeno u mnogim restoranima i većina gotovih kesa i kolača
Riječ je o najgorim vrstama masti – transmastima ili djelomično hidrogeniziranim biljnim mastima koje se povezuju s većim brojem krvožilnih bolesti, pa čak i tumorima. Zašto se izrađuju? Jeftinije su jer se mogu lakše transportirati i duže stajati.

Pizza i kokice – i da i ne
Ovdje budite mudri. Kokice su zapravo vrlo hranjive i zdrave, ali samo ako ih spremite u loncu na maslinovom ulju. One iz vrećice koje se stave u mikrovalnu, kancerogene su zbog ambalaže, dok su one iz kina često pune maslaca, pa čak i šećera. Što se tiče pizze, i ona može biti hranjiva u kućnoj izradi. No, u restoranima brze hrane koriste nekvalitetnu šunku, vrlo masne i slane sireve, dodaju šećer, a brašno nema dovoljno vlakana. piše