Plivajte što više, to godi vašem duhu i laska tijelu, ali s morem, da i ne znate, možete riješiti neke stvarno ozbiljne zdravstvene probleme

620

more duh

Ljeto je, vrijeme kupanja u moru, pa bi šteta bila ne saznati više o tome kakve zdravstvene koristi čovjek ima od toga što je more – slano. Morska sol, naime, visoko je cijenjena.

Preporučuje se kao piling za tijelo tako što se kožu navlaži, potom solju nekoliko minuta masira te istušira. Ako nema vremena za takav piling, dovoljno je postupak primijeniti na rukama, od lakta naniže.

U narodnoj medicini preporučuje se, zatim, stavljanje obloga od soli na bolna mjesta, u trajanju od pola do dva sata, a po potrebi se može držati i cijelu noć (i potom mora baciti). Grgljanje otopine morske soli dobro je za zdravlje usne šupljine, morska sol pročišćava i energizira, i sve to bez zabilježenih štetnih nuspojava.

Koristi od morske soli o kojima govori narodna predaja potvrđuju, međutim, i znanstvena istraživanja s više poznatih svjetskih sveučilišnih adresa, među kojima se ističu radovi izraelskih znanstvenika zasnovani na djelovanju morske soli iz Mrtvog mora koje je vrlo visokog saliniteta, iznad 30 posto.

Grgljanjem pobijedite gljivice i krvarenje desni

Za dentalno zdravlje morska sol je iznimno korisna s obzirom da sadrži fluoride (spojeve fluora), korisne za poticanje zdravlje zuba. Fluoridi štite zube od oštećenja kiselinama i sprječavaju razvoj karijesa. Redovito ispiranje i “grgljanje” mlakom vodom s morskom solju pomaže u otklanjanju gljivičnih infekcija, krvarenja desni, bolne upale grla itd.

Korištenje soli iz Mrtvog mora dokazano je djelotvorno kod pacijenata koji pate od reumatoidnog artritisa. Studije su pokazale da kupke s takvom soli imaju protuupalna svojstva i pokazuju značajna poboljšanja kod ovakvih stanja u odnosu na djelovanje obične slane (natrijev klorid) kupke.

Morska sol smatra se prirodnim lijekom i za liječenje psorijaze – zajedno s odgovarajućim lijekovima. Liječenje njome pokazalo je značajna poboljšanja kod pacijenata koji pate od različitih stanja kože – svrbeža, ljuštenja… Učinkovitost balneoterapije (prirodne metode liječenja različitim vrstama kupki), koja objedinjuje morsku sol, blato i sumpornu kupelj pokazala je obećavajuće rezultate kod pacijenata koji pate od psorijaze i psorijatičnog artritisa.

Sanira sinuse

Istraživačke studije dokazale su da je otopina morske soli djelotvorna u liječenju upala nosne šupljine i sinusa, te da ispiranje nosa sprejevima koji sadrže morsku vodu daje najbolje rezultate.

more duh1

Morska sol ima važnu ulogu u kozmetičkoj industriji, s obzirom na svojstvo da djelotvorno skida mrtve stanice kože, obnavlja kožu, pojačava perifernu cirkulaciju, a jedna je od njezinih manje poznatih prednosti – sprječavanje gubitka kose. Masaža vlasišta morskom soli poboljšava cirkulaciju i jača folikul dlake, stimulirajući tako i rast kose.

Među dobrobitima morske soli još su, zahvaljujući tome što sadrži sumpor, povoljno djelovanje na kožu s aknama, ožiljcima od akni i dermatitisom; slana kupka, zatim, pomaže kod nesanice; zbog sadržaja magnezija i kalija, morska sol sprječava mišićne grčeve i jača mišiće.

Bazen kontra mora

Iako sve popularniji, bazeni u zdravstvenim benefitima ne mogu zamijeniti more, već samim tim što ne samo da ne sadrže slanu vodu, nego sadrže vodu s klorom i drugim kemikalijama koje se koriste za održavanje bazena. Dodatno, more omogućuje nemjerljivo veću slobodu kretanja nego bazen, a zbog slanosti plivač se s manje napora održava na površini. No prednosti bazena druge su vrste, prije svega po svojoj ulozi u turističkoj ponudi.

Morska i “kopnena” sol

Morska i stolna sol razlikuju se po okusu, teksturi i načinu prerade. Morska sol proizvodi se isparavanjem morske vode, s niskim stupnjem daljnje prerade, što ostavlja određene minerale i elemente u tragovima. Stolna sol obično dolazi iz podzemnih naslaga, većeg je stupnja prerade, dodaju joj se aditiv protiv zgrušavanja i jod, esencijalni nutrijent koji pomaže održavanju zdrave štitnjače. I jednu i drugu sol treba oprezno konzumirati u prehrani. piše