Pomaže li zubna pasta…

664

zubiciPomaže li zubna pasta zaista vašem zdravlju? Evo koji sastojci vam štete! Sodium Lauryl Sulphate (SLS) je dodatak za pjenjenje za kojeg se zna da uzrokuje iritacije tkiva. SLS povećava propusnost kože i time omogućava drugim kemikalijama da se apsorbiraju puno brže u tijelo.

U našem modernom vremenu svima je poznata poruka odaslana od strane medija i stručnjaka stomatologa da treba četkati zube, koristiti konac za zube i ispirati grlo grgljanjem, a naročito je važno, kako kažu, prati zube što je minimum oralne higijene. Ova praksa nam je postala toliko usađena da uopće ne propitujemo sigurnost i učinkovitost proizvoda koje koristimo. Ono što ne shvaćamo, u pokušaju da se borimo protiv propadanja zubi i lošeg zadaha, je to da možda koristimo proizvode koji ne samo da ne pomažu zdravlju, nego također mogu biti pogubni za naše zdravlje, piše Sue Woledge, prirodna terapeutkinja, spisateljica i autorica nekoliko zdravih dijeta, za NaturalNews.

Uobičajeni, dvojbeni sintetički sastojci koji se nalaze u gotovo svim zubnim pastama su:

Sodium Lauryl Sulphate (SLS) je dodatak za pjenjenje za kojeg se zna da uzrokuje iritacije tkiva. SLS povećava propusnost kože i time omogućava drugim kemikalijama da se apsorbiraju puno brže u tijelo.

Sodium Laureth Sulphate (SLES) je najčešće zagađen s dioksinima i reagira s ostalim sastojcima što dovodi do stvaranja opasnih kancerogenih supstanci – nitrozamina.

Triclosan je prvotno bio registriran kao pesticid i povezan je s prouzrokovanjem raka, ometa hormone štitne žlijezde, te utječe na rad srca.

Flour je povezan s prouzrokovanjem raka, on je sistematski otrov i oštećuje štitnjaču.

Ovo su samo neki, najčešći sastojci u zubnim pastama, ali moguće je da ima još puno drugih potencijalno štetnih kao što su umjetni okusi, umjetne boje i zaslađivači.

Problem ne završava sa zubnim pastama jer su i proizvodi za oralnu higijenu kao što je vodica za ispiranje usta i zubni konac također potencijalno pogubni za zdravlje. Sastojci u vodici za ispiranje usta su također dovedeni u vezu s rakovima usne šupljine, a zubni konac je obložen kancerogenim voskom.
Postoje li sigurniji načini za higijenu zubi i usta?
Proizvodi za oralnu higijenu kao što su zubna pasta i vodica za ispiranje usta se kod većine ljudi koristi barem jednom dnevno i sastojci korišteni u njima se vrlo brzo prenose u tijelo kroz sluzave membrane, te je iz tog razloga preporučljivo osigurati da su takvi proizvodi sigurni za zdravlje. Međutim, u nekim zemljama je proizvođačima dopušteno ne navesti sve sastojke u takvim proizvodima jer su klasificirani kao lijekovi, a ne kao kozmetika. Ovo čini teškim ako ne i nemogućim za one koji brinu do toga što unose u svoja usta i usta svoje djece, da izbjegnu štetne sastojke.
Dobre vijesti su te da postoje sigurnije opcije za čišćenje zubi: sigurni i zdravi proizvodi proizvođača koji navode sve sastojke, a koji su uz to proizvedeni od strane etičkih kompanija. Sve više postoji prirodnih, te čak organskih zubnih pasta i vodica za ispiranje usta zbog osviještenosti onih koji su zabrinuti za svoje zdravlje. Na kraju, ako uzmemo u obzir istraživanja dentalnog zdravlja provedena od strane ‘Weston A Price Foundation’ , a koja su vršena na ljudima koji su jeli tradicionalnu i neprocesuiranu hranu, onda postaje jasno da je četkanje zubi, ispiranje usta i grgljanje možda samo gubitak vremena. piše