Prijeti nam skandal zbog mirovina iz Švicarske. „Moja je priča kao u većine ljudi koji su s ovih prostora ‘lijepe naše’ otišli ‘trbuhom za kruhom’ u svijet, koji nas nije mazio. Kao strankinja radila sam sve i svašta, borila se, radila i usto učila jezike, a u srcu i mislima čeznula za domom i mojom ostavljenom majkom.”
Bila sam sama u tuđini, no ustrajna da u životu nešto postignem, steknem. Radila sam u početku na raznim poslovima, te se na kraju nakon ‘lutanja’, sedam godina provedenih u Londonu, skrasila u Švicarskoj gdje sam dočekala i zasluženu mirovinu“, ispričala nam je Terzija Rajnić, povratnica iz Švicarske. Takav je niz primjera povratnika iz Švicarske koji se već duže vremena osjećaju prevarenima od institucija hrvatske države.
Kako nam je ispričala gospođa Rajnić „u najboljoj se namjeri vraća u Hrvatsku, ne uzevši u obzir što će mi se događati, ne uzimam dvojno državljanstvo, odričem se svih prava koje sam imala u socijalno osviještenoj zemlji, kao što je Švicarska, prebacujem svoju cjelokupnu mirovinu u Hrvatsku“.
Oporezivanje i štednja
Posebno je ljuti porez na iznos mirovine koji prelazi 6.000 kn od 40 posto. „Ne bježim od plaćanja razumnog poreza, koji bi možda bio od 15 do 20 posto, ali nigdje u svijetu zakav porez na inozemne mirovine ne postoji“ požalila se povratnica iz Švicarske. Rezignirano kaže kako je žalosno i na sramotu naše vlasti da i nakon ulaska Hrvatske u EU stranci koji nam dolaze u goste kao turisti gledaju naše sirmomašne sugrađane kako u kantama za otpad traže nešto za pojesti.
Posebno je ljuti što joj u oporezovani dio mirovine iz Švicarske Hrvatskoj uračunavaju i ono što se kod nas zove ‘treći stup’ i što je u stvari osobna štednja za mirovinu.
Izgleda da su mjerodavne institucije u Hrvatskoj oporezivanje mirovina iz inozemstva uradili neselektivno i na brzinu bez jasnih kriterija. Zbog toga se oporezivanja mirovina iz inozemstva, posebno iz Švicarske, doživljava kao nepravedan. Povratnici iz Švicarske s mirovinama već su se organizirali u Klub Švicaraca u Hrvatskoj, Udruga povratnika „Hortius Helvetia“ u Čakovcu i Hrvatski umirovljenici-povratnici iz Švicarske. Nezadovoljni su proširenjem njihovih poreznih obveza na inozemne mirovine nakon promjene Zakona o porezu na dohodak i početkom primjene tih promjena počevši od 1. ožujka 2012.
Smatraju da su primjenom tih odredaba, odnosno oporezivanjem njihovih mirovina dovedeni u znatno teži položaj kao povratnici. Pozivaju se i na odredbe Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske u kojima se kao cilj zakona naglašava poticanje povratka, odnosno useljenja u Hrvatsku i integracije u hrvatsko društvo, privlačenje učenika i studenata, privlačenje znanstvenika hrvatskoga podrijetla iz svijeta, zapošljavanje Hrvata izvan Hrvatske u skladu s potrebama tržišta rada, a naročito olakšavanje povratka umirovljenika i drugih osoba.
Umjesto povratka
Vezano uz umirovljenike, posebno se naglašava obveza Hrvatske da sklapanjem međunarodnih ugovora o socijalnom i zdravstvenom osiguranju stvara uvjete za olakšavanje povratka umirovljenika i drugih osoba u Republiku Hrvatsku. U tu svrhu osnovan je i posebni ured koji prikuplja podatke i vodi evidenciju o hrvatskim povratnicima i useljenicima. Međutim smatraju da se uvođenjem dodatnog poreza na mirovine za povratnike poništavaju proklamirani ciljevi povrataka iz toga zakona. Pored toga, smatraju da se povratnici dovode u neravnopravan položaj s drugim povratnicima iz nekih zemalja, npr. iz SAD s kojima Hrvatske nema posebne ugovore.
Problem je i u činjenici da se u nekim državama iz kojih se vraćaju naši povratnici porezna osnovica određuje u mnogo višem stupnju nego u Hrvatskoj, pa su tamo oslobođeni plaćanja, da bi ih se u Hrvatskoj za istu mirovinu znatno porezno opteretilo. Naime, mnogima se ista mirovina, smatrana neoporezivom u inozemstvu, povratkom u Hrvatsku smatra visokom mirovinom koja se u skladu s hrvatskim zakonima oporezuje i tako znatno smanjuje. U posebno težak položaj dovedeni su oni povratnici-umirovljenici koji su podigli kredite za kupnju nekretnine (kuće ili stana ili za pokretanje poslovanja za djecu), a sada su im anuiteti s novim porezom postali neodrživi. Problem su i povratnici-umirovljenici koji su se smjestili u staračke domove i koji u većini slučajeva plaćaju taj smještaj u visini koja je identična njihovoj mirovini. piše