Proizvođači šute

1059

zuteruRak i neplodnost zbog higijene, plastike i konzervi. Upozorenja o prisutnosti bisfenola A, ftalata ili nekih drugih štetnih kemikalija u proizvodima uglavnom ne postoje.

Stručnjaci ipak upozoravaju da se klonite jakih kemikalija za čišćenje, tvrde prozirne plastike i konzervi kojima jednostavno nije mjesto u vašoj kući. U suprotnom riskirate hormonski kaos i pojavu opasnih bolesti. Konstantna izloženost uobičajenim kemikalijama za održavanje kućanstva, kada se tome pridodaju i štetni sastojci iz kozmetike, pa čak i hrane, može dovesti do značajnog povećanja pojave raka, dijabetesa, pretilosti i neplodnosti, tvrdi Europska agencija za okoliš (EEA).
Iako se o štetnim sastojcima često govori, obično je zaključak kako je riječ o malim količinama koje ne mogu štetiti ljudskom organizmu. No, uzme li se u obzir koliko dugo je osoba izložena utjecaju sastojaka iz nekoliko različitih izvora, slika koju dobijemo posve je drugačija.
EEA je kao posebno štetne sastojke na koje treba obratiti pozornost izdvojila ftalate, bisfenol A, parabene te kemikalije koje se koriste u nekim kontracepcijskim sredstvima. Štetnost spomenutih sastojaka potvrdio je i prof. dr. Valerije Vrček, dipl. inž. med. biokemije, autor knjige Druga strana potrošačkog raja.
‘Bisfenol A i ftalati su hormonski otrovi. Svakodnevna konzumacija hrane ili pića kontaminiranih malim količinama bisfenola A ili kontakt s proizvodima natopljenih ftalatima može izazvati niz zdravstvenih poremećaja ili, bolje rečeno, hormonski kaos’, objasnio je Vrček dodavši kako znanstvene studije pokazuju i reprotoksično i neurotoksično djelovanje ovih otrova, kao i to da se povezuju sa srčanožilnim bolestima i dijabetesom, a kod djece mogu uzrokovati hiperaktivnost.
Dovoljno razloga da se pri kupnji proizvoda uvijek prvo provjeri deklaracija proizvoda. No, često se prisutnost štetnih spojeva ne spominje.

Klonite se polikarbonatne plastike i konzervi
‘Informacije ili upozorenja o prisutnosti bisfenola A ili ftalata u proizvodima uglavnom ne postoje. Ipak, nešto je poznato – svi materijali od polikarbonatne plastike ispuštaju bisfenol A. Dakle, dječje bočice, sportske bočice za napitke, posude za čuvanje hrane, za pripremu hrane u mikrovalnim pećnicama i sve aluminijske konzerve za pića, koje sadrže polikarbonatnu plastiku, trebalo bi izbjegavati. Polikarbonatna plastika je tvrda prozirna plastika kojoj nije mjesto u kuhinji ili prehrambenom lancu. Srećom, većina dječjih bočica u našim trgovinama obilježene su znakom ‘BPA free’, ali ostale su na policama limenke koje su s unutrašnje strane i dalje obložene polikarbonatnom plastikom! Ftalati su također zabranjeni kao omekšivači plastičnih igračaka, pa je danas kozmetika postala glavni izvor kontaminacije tim kemikalijama’, zaključio je Vrček. piše