14 nimalo lijepih znakova starenja. Zašto nam s godinama rastu uši i nos, zašto ženama glas postaje dublji, a muškarcima viši te što znači kad se kod žena uoči pulsiranje žile na vratu. Prve sijede vlasi i bore oko usana očiti su znakovi da starimo.
No postoje i drugi, manje poznate pokazatelji procesa starenja. Proučite signale starosti i otkrijte što možete učiniti da ih spriječite, piše MailOnline.
1. Zubi izgledaju dulje
Baš kao što koža gubi elastičnost, tako i tkivo u desnima gubi volumen. Kako se zubno meso povlači, duljina zuba se može povećati i do jednog centimetra. Povlačenje desni počinje od 40. godine, izlažući dentin koji čini korijen zuba, a bolesti desni mogu to stanje pogoršati. Temeljito četkanje i čišćenje zubnim koncem ključno je za sprečavanje ovakvog stanja. No važno je da ne pretjerujete s agresivnim četkanjem, jer možete iritirati zubno meso.
2. Muški glasovi postaju viši, a ženski dublji
Stariji glas često je slabiji i hrapaviji, budući da, kao i kod ostalih mišića u tijelu, proces starenja utječe na glasnice – dva nabrana elastična mišića koji se protežu preko larinksa na vrhu dušnika. Starenjem se mijenja i visina glasa, pa kod muškaraca postaje viši te dublji kod žena budući da hrskavica u glasnicama gubi elastičnost.
Oko 70-ih godina kod muškaraca se hrskavica počinje tanjiti, a zglobovi između komada hrskavice u glasnicama postaju sve nestabilniji pa glas postaje drhtaviji i viši. Kod žena, estrogen štiti hrskavicu, odgađajući promjene u glasu. Međutim, nakon menopauze nedostatak tog hormona može uzrokovati oticanje glasnica, što glas čini puno dubljim.
Korištenje glasa najbolji je način da se uspori proces starenja, kažu u otorinolaringolozi i savjetuju pjevanje kao redovito održavanje kondicije glasa. Dobro je držanje također važno. Kad smo pogrbljeni mijenja se položaj vokalnog trakta pa kako ne možemo duboko disati i glasnice se puno više troše da bi proizvele zvuk.
3. Više se debljamo
Nakon 50. godine, dobivamo i do 1,3 kilograma godišnje i to ne samo zato što smo fizički manje aktivni, nego i zato što gubimo mišićnu masu. Zbog tog gubitaka mišića, usporava se naš metabolizam pa više pohranjujemo masnoće. Liječnici savjetuju lagane treninge.
4. Češće kišemo
Sve veći broj ljudi srednje dobi pati od alergijskog rinitisa. Alergijske reakcije na pelud i druge tvari karakterizira kihanje, stalno curenje nosa, peckanje i suzne oči te bol u grlu. Jedna od teorija koja objašnjava ovu pojavu kaže da je naš imunološki sustav slabi što je posljedica bolesti, stresa ili starenja. Drugi je mogući uzrok povećano zagađenje zraka, poput dušikova oksida koji usporava mehanizme čišćenja u nosnicama pa alergeni koje udišemo tamo ostaju dulje proizvodeći reakciju.
5. Imamo sve više madeža
Možda mislite da su one tamno smeđe ili crne pjege na vašoj koži madeži, ali u dobi od 40 godina proces starenja pokreće proizvodnju obojenih bradavica. Seboreičnog keratoze su uobičajene, bezopasne, često pigmentirane izrasline na koži, no nerijetko se mogu upaliti.
Trebali biste ih redovito pregledavati. S godinama se te bradavice povećavaju, ali mogu se odstraniti zamrzavanjem tekućim dušikom (krioterapijom) ili kiretažom pod lokalnom anestezijom. Uvijek konzultirajte svog liječnika ako primijetite promjene na bradavicama ili madežima, pogotovo ako dođe do krvarenja ili povećanja.
6. Rastu nam uši, nos i stopala
Za razliku od kostiju i mišića, uši, nos i noge i dalje rastu nakon što krene proces starenja. Uši su sastavljene od hrskavice, fleksibilnog vezivnog tkiva koje, za razliku od kostiju, raste sve dok ne umremo. Hrskavica se s godinama stanjuje, koža gubi elastičnost pa se uši protežu prema dolje, a vrh nosa produljuje i spušta. Stopala postaju dulja i šira budući da tetive i ligamenti koji povezuju mnoge sitne kosti gube elastičnost. Tabani postaju ravni, a nožni se prsti šire. Nakon četrdesetih može nam se povećavati veličina obuće za jedan broj svakih deset godina.
7. Budimo se s glavoboljom
Glavobolja nakon nekoliko sati sna ili ona nakon poslijepodnevnog sna povezana je s godinama, a karakterizira je tupa bol u stražnjem dijelu glave te se obično događa samo osobama starijim od 60 godina. Uzroci takve glavobolje nisu jasni. Simptome mogu ublažiti analgetici, ali i pića s kofeinom koja treba popiti prije odlaska u krevet. Kofein utječe na središnji živčani sustav i iako je povezan s poremećajem sna, pomaže kod osoba koje pate od ovakvih glavobolja.
8. Brže se opijamo
Zahvaljujući promjenama u tijelu, brže postajemo pripiti budući da jetra koja razgrađuje alkohol usporava svoj rad, a bubrezi moraju dulje raditi da bi izlučili razgrađeni alkohol iz tijela. Alkohol ostaje u sustavu dulje pa je potrebno manje vremena da se osjećate njegovi učinci.
9. Vidljivo je pulsiranje na vratu kod žena
Vidljivo pulsiranje na vratu može se činiti alarmantnim, ali kod žena je to vjerojatan znak starenja. Kako žene stare, tako gube visinu budući da se kralježnica skraćuje zbog osteoporoze. Kako se zbog skraćenja kralježnice smanjuje prostor u vratu, velike arterije moraju formirati veliku petlju, što uzrokuje vidljiv čvor na donjoj prednjoj strani vrata.
Pumpanje krvi tada je vrlo vidljivo, osobito se lako uočava kod mršavih žena. Muškarci od takvog stanja ne pate. Iako je ovaj simptom najčešće bezopasan, liječnik treba procijeniti radi li se o opasnoj karotidnoj aneurizmi.
10. Suzne oči
Osobe starije od 60 godina često pate od suznih očiju što je uzrokovano sužavanjem suznog kanala. Budući da kanali djeluju kao mehanizam odvodnje, suze se prelijevaju na lice umjesto da odlaze suznim kanalima. Ponekad se stanje samo riješi tijekom nekoliko tjedana, ali ako do toga ne dođe blokirani kanal rješava se kirurškim putem.
12. Sapun vam izaziva alergiju kože
Kako starimo, tako nam koža gubi sposobnost zadržavanja vlage i tako postaje suha. Gubi svoju zaštitnu hidratantnu barijeru na gornjim slojevima epidermisa. Bez tog zaštitnog sloja, koža je osjetljiva na kemikalije u deterdžente i kozmetici pa nisu rijetke alergijske reakcije i na proizvode koje ste ranije koristili. Pokušate održavati kožu dobro hidratiziranom.
13. Stalno čistimo grlo
Broj žlijezda koje luče sluz oko glasnica smanjuje se s godinama, a nedostatak sluzi iritira grlo pa ga češće čistimo. Pokušajte piti barem jednu i pol litre tekućine dnevno. Udisanje pare iz zdjele sprečava da sluz postaje ljepljiva, što znači da je učinkovitija kao lubrikat u grlu.
14. Češće se budimo noću
Mnogi muškarci pogrešno misle da su problemi s prostatom razlog što noću često idu na WC. Ovo je pak tipičan znak starenja koji se obično javlja u dobi od 50 godina, a uzrokuje ga činjenica da bubrezi tijekom noći proizvode previše urina. Od ovog problema pate i muškarci i žene.
Kako starimo, tako tijelo proizvodi manje antidiuretskih hormona čija je zadaća da nam omogući zadržavanje tekućine. Hormoni čini da bubrezi proizvode koncentriran urin, pa se proizvodi manji volumen i nema potrebe da se često mokri. Možete pokušati ograničiti noćne izlete na WC izbjegavanjem unošenja tekućine dva sata prije odlaska u krevet te kofeinskih napitaka i alkohola četiri sata prije spavanja. Prečesto mokrenje također može biti simptom dijabetesa pa je dobro da o tome obavijestite svog liječnika.
P. S. Ne čekaju vas samo loše vijesti: s godinama migrene postaju manje bolne
Bol povezana s migrenama može se značajno smanjiti starenjem. Stariji bolesnici mogu primijetiti da su ključni simptomi ograničeni na vizualne poremećaje ili aure (simptomi koji uključuju bljeskove svjetlosti ili slijepe pjege). Jedno je od objašnjenja ono da s godinama dolazi do promjena u arterijama glave. piše