RUKE SU U FOKUSU:

679

Fotografija: IMAXTREE

U trenutnoj situaciji mjera opreza nikada dovoljno, a kao i što nam epidemiolozi strpljivo naglašavaju – perite ruke i dodatno brinite za higijenu, kako bi se svaka mogućnost širenja zaraze svela na minimum. Ono što nas je epidemija koronavirusa naučila je da većina nas do sada nije pravilno njegovala i prala ruke. Bernarda Guzej iz mikrobiološkog laboratorija Kozmetike Afrodita ističe na što obratiti pažnju.

 

U trenutačnim uvjetima posebno je važno da smo osviješteni i upoznati sa svim mjerama opreza vezanim uz higijenu ruku jer ona je od ključne važnosti za očuvanje zdravlja. Temeljitim i pravilnim pranjem ruku sapunom i vodom možemo kontrolirati širenje infekcija.

Tekući sapuni su važni

Pogrešno je misliti da je pranje ruku vodom dovoljno. Sapuni sadrže površinski aktivne tvari koje zajedno s vodom tvore mješavinu i tako pomažu odstranjivanju nečistoća. Molekule površinski aktivnih tvari oblažu čestice prljavštine i uz pomoć tekuće vode fizički ih odstranjuju. Većina nečistoća koje se nakupljaju na koži sastoji se od masnoća i odumrlih stanica koje stvaraju idealne uvjete za rast i razmnožavanje mikroorganizama. Tekući sapuni imaju koži ugodnu pH vrijednost jer ona iznosi 5,5 za razliku od tradicionalnih tvrdih sapuna čija pH vrijednost varira između 8 i 10.

U sapune Kozmetike Afrodita za koje je navedeno da djeluju blago antibakterijski, ugradili smo prirodne aktivne tvari koje dokazano sprečavaju rast određenih mikroorganizama.

U procesu pranja ruku osim uporabe sapuna veliku važnost ima trljanje kože. Važno je vrijeme i intenzitet trljanja, ali i to da kod pranja zahvatimo sve površine ruku. Dijelovi ruku kao što su dlanovi, nadlanice, područje ispod noktiju, i područja između prstiju i palaca su mjesta gdje su nečistoće i mikroorganizmi najprisutniji.

U slučaju da sapun i voda nisu dostupni…

… preporučljiva je primjena priručnih antimikrobnih sredstava. U slučaju da koristimo higijenska sredstva na bazi alkohola, on mora biti bar djelomično razrijeđen vodom, jer je kao vodena otopina učinkovitiji nego kad je koncentriran. Alkohol denaturira bjelančevine u bakterijama i virusima i tako ih onesposobljava. Za optimalno baktericidno djelovanje alkohola preporučljiva je koncentracija od 60 posto i više.

Njega nakon pranja ruku

Uz često pranje i dezinficiranje ne smijemo zanemariti ni važnost njege ruku koje se zbog spomenutih utjecaja mogu isušiti i ispucati. Pri pranju se odstranjuju i uljne komponente iz zaštitnog sloja kože, a pretjeranim pranjem ruku i primjenom dezinfekcijskih sredstava ne uklanjamo samo nepoželjne i štetne mikroorgaizme, već narušavamo ravnotežu vlastitog mikrobioma koji je važan za očuvanje zdrave kože.

Od posebne je važnosti zato njega kremama za ruke. Njihovom primjenom koža se obnavlja i čuva se njezin zaštitni sloj, te tako postaje otpornija na prodor mikroorganizama.

Piše