Što kada stanemo na ježinca, ubode nas osa ili opeče meduza

761

jezinacOpeklina od meduze manje boli ako se mjesto ohladi. Suprotno tome, koža opečena vlasuljom najbolje se umiri položi li se na nju vruć oblutak s plaže.

Sunce nije jedina opasnost koja vreba na odmoru. Ubodi insekata i morskog ježa te opekline meduze ili vlasulje neugodni su, bolni, a ponekad i opasni. Kad meduza opeče, javlja se iznenadna jaka bol te se pojavi mjehur. Mjesto treba isprati morskom vodom ili octom kako bi se odstranile preostale lovke. 

– Opečeno mjesto treba tretirati kao i svako drugo izloženo alergenu. Ako je područje manje, treba staviti antihistaminik (kreme protiv alergijskih reakcija, koje se mogu kupiti u ljekarni bez recepta) – savjetuje pedijatrica dr. Giovana Armano te dodaje da se djetetu protiv boli može dati i sirup.

Opeklina od meduze manje boli ako se mjesto ohladi. Suprotno tome, koža opečena vlasuljom najbolje se umiri položi li se na nju vruć oblutak s plaže. Ako je zahvaćen veći dio (veći od površine dlana) bilo bi dobro potražiti pomoć liječnika. 
Stane li dijete na morskog ježa, iglice treba odmah odstraniti, dok je koža još vlažna i mekana. To se radi sterilnom pincetom ili iglicom, a iglice koje se ne mogu izvaditi mogu se namazati tzv. crnom masti, odnosno masti amonijeva sulfogirodalata, koja će ubrzati izlazak bodlji iz kože. 

– Nakon što se iglice izvade područje treba dezinficirati ili staviti antibiotsku mast – objašnjava dr. Armano. Većina preostalih iglica će sama izaći, ali ako se to ne dogodi, a područje uboda se zacrveni i boli, treba potražiti pomoć te kirurški odstraniti bodlje.  

Osim ovih, tipično plažnih ozljeda, ljeti prijete i ubodi komaraca, osa, pčela i paukova. Na mjesto uboda uglavnom se stavljaju hladni oblozi.

– S obzirom da se radi o alergijskoj reakciji, mjesto uboda treba namazati antihistaminskom kremom (dostupna u ljekarni bez recepta). Ako je jako otečeno te svrbi i boli, djetetu se može dati antihistaminski sirup. Liječnika treba potražiti ako simptomi ne jenjavaju te se pojave mučnina, otežano disanje ili urtikarija – savjetuje pedijatrica dr. Armano.

Na mjesto uboda ose, pčele, komarca i pauka može se staviti i smočena tableta andola ili aspirina. Tableta se na mjestu uboda drži minutu do dvije. Za ubode komaraca odlična je i soda bikarbona. Žlica sode pomiješa se s par kapi hladne vode i stavi na ubod. Olakšava svrbež i bol, a alkalna priroda bikarbone pomaže u neutraliziranju PH kože, što ublažava upalu. Na mjesto uboda insekta mogu se nanijeti i kap-dvije ulja od paprene metvice koje hladi te pojačava cirkulaciju. Kad se izvadi žalac pčele ili ose, bol i svrbež ublažuje trljanje peršinova lista te soka od limuna.

meduza

Obična voda može samo naštetiti 

Opekline od meduze nikako ne ispirite običnom vodom jer se lovke tad bolje uhvate za kožu i ispuštaju otrov, pa je i bol jača. Ako su u koži zaostale žarnice, možete ih posuti pijeskom i sastrugati štapićem od sladoleda ili kreditnom karticom (ne rukama da se ne prenese otrov). Ne trljajte kožu da ne upije otrov.

Homeopatija

Ubodi insekata, morskog ježa i opekline od meduze ili vlasulje mogu se liječiti i homeopatskim pripravcima. Urtica Urens smanjuje pečenje i bol te oticanje kože. Homeopatski lijek Ledum Palustree daje se za sve ubodne rane, kao i Apis Mellifica. Kod uboda morskog ježa pomaže Silicea, koja utječe na to da dijelovi bodlji izađu iz tijela.

Na ljetovanje ne bez ovoga 

U torbu za ljetovanje, osim kreme za sunčanje, obavezno stavite antiseptik, pincetu, antihistaminsku kremu, sirup za snižavanje temperature (ujedno je i protiv bolova), sterilne gaze i flastere

Šešir i sandale čuvaju mališane

Djeca bi trebala nositi na paži plastične sandale, a kremu za sunčanje ne zaboravite namazati i ispod ruba kupaćega kostima jer se on stalno pomiče. Šešir je obavezan na suncu. piše i video