Što nose godine

859

trojkazKako nam se tijelo mijenja starenjem. Jedna od neizbježnih stvari u životu je i starenje. Kako starimo, tijelo doživljava određene promjene – vidljive izvana, ali i neke unutarnje.

Tako se vide znakovi ‘gravitacije’ – mišići su manje fleksibilni, koža gubi elastičnost, tjelesne funkcije se usporavaju…Kako biste razumjeli i bolje se nosili s posljedicama starenja, donosimo vam mali vodič promjena koje tijelo doživljava.
Evo kakve sve promjene doživljavaju žene u procesu starenja:
Koža i kosa 
Prva očita promjena događa se na koži i kosi. Kosa gubi boju, postaje sijeda, poroznija, slabija, no ova promjena jedinstvena je za svaku osobu. Koža postaje tanja i gubi svoju elastičnost pa se prije ili kasnije pojavljuju bore. Mišići lica gube snagu i fleksibilnost te se obrazi, gornja usna i vjeđe lagano spuste.
Oči i uši 
S godinama oči pomalo gube vlažnost, odnosno sposobnost proizvodnje suza. Istovremeno stjenke uha postaju tanje, a membrane unutarnjeg uha tvrđe.
Menopauza
Prije ili kasnije svaka žena uđe u menopauzu. A osim simptoma poput nenadanih navala vrućine, promjena raspoloženja i pada razine estrogena, događaju se još neke promjene – mišićna masa slabi, usporava se metabolizam i lakše se nakupljaju kilogrami, kosti postaju tanje, kognitivne sposobnosti slabe. Manjak estrogena utječe i na krvne žile, kardiovaskularni sustav, elastičnost vagine…
Srce i vene
Procesom starenja srce, koje je mišić, postaje manje efikasno u pumpanju krvi. U krvnim žilama, s druge strane, talože se masti. Kao i drugi dijelovi tijela, krvne žile postanu manje elastične. Sve ove promjene zovu se tihi ubojica jer mogu dovesti do srčanog ili moždanog udara.

Mišićno-koštani sustav
Mišići su puno više od same snage. Oni naime drže svaki organ i svaku kost na svom mjestu, stoga nesposobnost mišića da drži kosti na određenoj poziciji i starenje kostiju uzrokuju neželjene i bolne promjene. S otprilike 35 godina kosti postižu najbolju masu. Nakon toga počinju starjeti. Slabi koordinacija, ali i nestaju snaga i moć da radite stvari koje ste nekada mogli s lakoćom.
Probavni sustav
Cijeli probavni sustav se usporava. Probavni proces počinje čim stavite hranu u usta, stoga i zdravlje zuba i usne šupljine također ima utjecaj na probavu.
Metabolizam
Metabolizam se usporava – u principu se uspori cijelo tijelo i brže dolazi do umora. Tijelo jednostavno ne može tako učinkoviti iskoristiti kalorije kako je nekad moglo. Nastavite li jesti kao i u ranijim godinama života, lakše ćete se udebljati.
No dobre vijesti glase da se danas na smatra starim onaj tko ima 40, 50 ili 60 godina – životni vijek se produljio.
Kako biste što zdravije starjeli i odgodili ove promjene, usvojite ovih nekoliko savjeta.
Krećite se. Kardiovaskularne vježbe u kombinaciji s vježbama snage ojačat će mišiće i pomoći vam da održite tjelesnu težinu. Kretanjem ćete ubrzati i metabolizam.
Šećite i nosite pedometar. Sa svakih 2000 koraka sagorijevate 100 kalorija. Hodajte preporučenih 10.000 i izgubit ćete 500 kalorija.
Ostanite aktivni. Stavite svoje tijelo pred izazove. Pratite koliko dnevno vremena potrošite na sjedenje, vožnju ili ležanje. Zatim to usporedite s aktivnošću kada ste bili mlađi i nađite zlatnu sredinu. Birajte zdravu hranu. Znajte što jedete i jedite manje nego prije.
Smanjite porcije i čim osjetite da ste siti, prestanite jesti.
Jedite voće i povrće jer dnevno, prema uputama American Dietetic Associationa, treba pojesti bar deset vrsta voća i povrća da biste dobili dovoljno antioksidanta i vlakana potrebnih za borbu s bolestima i nužnih za dobru probavu.
Pijte puno vode. Najmanje šest do osam čaša dnevno.
Smijte se – time tjerate krv da brže kola žilama.
Naspavajte se jer nedostatak sna uzrokuje stres i glad.
Jačajte mozak. Rješavajte križaljke, čitajte, igrajte društvene igre, odgovarajte na pitanja iz kvizova. Pronađite novi hobi.
piše