Njihov odlazak na godišnji spašava živote stotina ljudi. Udruga liječnika i drugog medicinskog osoblja Interplast već godinama organizira humanitarne akcije liječnika iz EU-a u zemljama u razvoju. Ti ljudi velika srca svoj godišnji odmor, umjesto da guštaju na prelijepim plažama, provode pomažući onima kojima je to najviše potrebno.
Tjelesne deformacije svih oblika, opekline, teški prijelomi kostiju…to su sve bolesti, poremećaji i posljedice nesreća na koje liječnik Wulf Schmücking nailazi u svojim obilascima.
Sedam puta je već bio u Africi i Indiji, a u listopadu ove godine, ovaj 72-godišnji kirurg krenut će na osmo putovanje. Odredište mu je Sumbawanga u istočnoj Tanzaniji, grad sa 100.000 ljudi. Wulf Schmücking je od 2005. godine u mirovini. Prvi je put otišao u Afriku dvije godine nakon odlaska u mirovinu.
Operirao između 12 i 14 sati dnevno, i to dva tjedna bez prekida
U Pumi je tada operirao u prosjeku između 12 i 14 sati dnevno, i to dva tjedna bez prekida. Pomoć su mu pružile samo lokalne medicinske sestre. Situacija u Pumi koju je zatekao, bila je više nego katastrofalna: pacijenti su ležali s upaljenim ranama, a medicinska oprema bila je više nego vrlo skromna. ‘Imali su samo najosnovnija sredstva kao što je primjerice penicilin. Inače ništ”, prisjeća se Wulf Schmücking za DW i dodaje kako je i on stoga morao koristiti što jednostavnija sredstva i lijekove. Otvorene rane primjerice, premazivao je medom – i to s velikim uspjehom.
Umjesto guštanja na plaži na godišnjem odmoru pomažu drugima
Humanitarna pomoć kakvu pruža ovaj liječnik u Tanzaniji, organizira udruga Interplast, osnovana 1980. godine. Osamdesetak raznih humanitarnih akcija koje ova organizacija provodi u 20 zemalja diljem svijeta, sastoji se od pomoći liječnika, medicinskih sestara i njegovatelja koji svi rade sasvim besplatno. Pri tome nije samo riječ o liječnicima u mirovini, naglašava predsjednik Interplasta, Arnulf Lehmköster i dodaje kako je većinski riječ o medicinskom osoblju, ljudima koji još uvijek rade a svoje godišnje odmore koriste za odlazak na ove humanitarne akcije. Interplast organizacija postoji i u drugim EU zemljama, u Nizozemskoj, Francuskoj i Švicarskoj.
”No, svatko radi za sebe, neovisno o drugima. Mi smo međusobno u kontaktu, no nemamo neku krovnu udrugu”, rekao je Lehmköster. Liječnici koji preko ove organizacije putuju u Afriku ili i Indiju, u pravilu to čine zajedno s drugima, obično u grupama koje se sastoje od četiri do šest osoba. Među njima ima kirurga, anesteziologa, specijaliziranih medicinskih sestara i medicinskih njegovatelja. piše