Tim dr. Dikića

861

naucnikVeliki uspjeh hrvatskih znanstvenika. Otkrili uzrok ubrzanog starenja i raka jetre. Prateći funkcioniranje toga gena moguće je bolje proučavati način nastanka tumora i razvijati lijek.

(Znanstvenici Ivan Đikić i Janoš Terzić sedam godina vodili su istraživanje zajedno s Davorom Lesselom i Kristijanom Ramadanom. Priključilo im se još 20-ak znanstvenika.)

Velika međunarodna skupina znanstvenika, u kojoj su istaknutu ulogu imali hrvatski istraživači Ivan Đikić, Davor Lessel, Kristijan Ramadan i Janoš Terzić, otkrila je prvi gen povezan s tumorom jetre (hepatocelularni karcinom). To važno otkriće objavljeno je u novom broju prestižnog znanstvenog časopisa Nature Genetics.

Otkrili smo genetsku abnormalnost koja je povezana s ranom pojavom tumora jetre kod djece. Riječ je o nasljednoj mutaciji koja se mora naslijediti i od oca i majke koji nemaju simptome bolesti – rekao je Ivan Đikić, profesor na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu.

– Spoznali smo da kod djece koja su naslijedila mutaciju na genu SPRTN posljedično dolazi do razvoja tumora jetre i ubrzanog starenja. Ta djeca posijede već sa 16 godina, razviju kataraktu, imaju pogrbljeno držanje, bolesne zglobove itd. – dodao je Đikić istaknuvši da se vrlo malo zna o genetskim uzrocima tumora jetre.

– To otkriće prvi put ukazuje na monogenetsku povezanost pojave tumora jetre s obiteljskim nasljeđem i stoga daje potpuno novu sliku vjerojatno nove podvrste tumora jetre – naglasio je Đikić.

Zanimljivo je da su geni povezani s nastankom raka dojke, debelog crijeva, prostate i drugih organa otkriveni i opisani prije niza godina, dok je prva veza mutiranog gena i tumora jetre otkrivena tek sada.

– Sada je moguće, prateći funkcioniranje toga gena, bolje proučavati način nastanka toga zloćudnog tumora. Jedino razumijevanje osnova bioloških procesa može dovesti do rješenja neke bolesti. U ovom konkretnom slučaju moguće je predvidjeti scenarije koji bi mogli razultirati razvojem lijeka – rekao je Janoš Terzić, profesor na Medicinskom fakultetu (MF) u Splitu.

– Rak jetre je peti po učestalosti i svake godine od te bolesti oboli oko 500.000 ljudi u svijetu. Vrlo rijetko se javlja prije četrdesete godine, a najveća mu je učestalost sa 70 godina. Osnovni rizični čimbenici su infekcija virusom hepatitisa B i C, alkoholna bolest jetre, dok su ostali uzroci te bolesti rjeđi – pojasnio je Terzić.

– Međutim, sva tri bolesnika koja smo opisali u studiji imala su mutaciju u genu SPRTN te je tumor nastao oko 15. godine života. Ta činjenice jasno govore o pogubnim učincima tih mutacija, tj. ‘opasnije’ su i od virusa i od alkohola – naglasio je Terzić.

Naši su sugovornici istaknuli da su istraživanja počeli prije sedam godina na MF-u u Splitu, gdje su pokuse napravile prof. Ivana Marinović Terzić i dipl. ing. Marina Degoricija.

– Prije otprilike tri godine, kad smo bili na polovici naših istraživanja, pozvali smo na suradnju stručnjaka za popravak oštećenog DNK, prof. Kristijana Ramadana s Oxforda koji je Hrvat iz Konavala. Ubrzo nas je kontaktirala i grupa iz Njemačke koja je pronašla pacijenta s mutacijom u genu SPRTN, a ključni istraživač u toj grupi bio je Zagrepčanin Davor Lessel. Željeli su da kombiniranjem spoznaja ubrzamo otkriće funkcije gena – ispričao je Terzić. Pred kraj studije priključili su se i znanstvenici iz Australije, koji su pronašli još dva pacijenta, pa je sedmogodišnje istraživanje okupilo više od 25 istraživača.

– Ovakvi projekti mogući su samo u dugotrajnim studijama, a pritom je potrebno dugotrajno financiranje bez i jedne publikacije. To pokazuje koliko je danas važno i financiranje dugoročnih projekata koji proučavaju velika pitanja u biomedicini – zaključio je Ivan Đikić. piše