Tko nas truje

680

jabukaKemikalije koje izazivaju teška oštećenja živčanog sustava. Roundup i niz drugih pesticida povezani su s pojavom neurodegenerativnih poremećaja, kao što je Parkinsonova bolest. Čak i koncentracije znatno manje od najmanjih dopuštenih mogu izazvati trajna oštećenja na mozgu, no raznim kemijskim sredstvima ipak rutinski prskaju hranu. Opasnost povezana s izlaganjem pesticidima dalekosežnija je nego što se mislilo, pokazuje šokantna studija objavljena u časopisu Neurotoxicology and Teratology.

Otkriveno je da dugotrajno izlaganje Monsantovom Roundupu (kao i kod mnogih drugih pesticida i herbicida aktivni sastojak je glifosat) uzrok neurodegenerativnih poremećaja.

Na GreenMedInfo.com objavili su da ova studija pojašnjava kako pesticidi i herbicidi dovode do smrti stanica, što može s vremenom dovesti do niza kroničnih neuroloških bolesti, kao što su Parkinsonova i Alzheimerova.

Čak i koncentracije znatno manje od najmanjih dopuštenih mogu izazvati trajna oštećenja na mozgu, no raznim kemijskim sredstvima ipak rutinski prskaju hranu.

Prema mišljenju U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Parkinsonova bolest je 14. po redu uzročnik smrti u SAD-u. Brojke iz 2010. pokazuju da je došlo do 4,6-postotnog povećanja smrtnih slučajeva uzrokovanih ovom bolešću. A Parkinson’s Disease Foundation (PDF) procjenjuje da će se do 2030. broj ljudi oboljelih od Parkinsonove sasvim sigurno udvostručiti, a vjerojatno biti i veći od toga.

U novoj studiji Monsantov Roundup se pokazao kao glavni faktor za pojavu neurodegenerativih bolesti kao što je Parkinsonova. Još jedna studija je pokazala da čak i ako se ovaj pesticid razrijedi 99,8 posto, i dalje je dovoljno jak da uništi ljudske stanice i DNK.

Mnogi stručnjaci zato smatraju da su kemijska sredstva kojima se prskaju žitarice jedan od glavnih razloga za pojavu niza kroničnih bolesti.

‘Kod prethodno zdrave 44-godišnjakinje pojavila se ukočenost i usporenost, te su joj počele drhtati ruke i noge, bez utjecaja na pamćenje, i to samo nakon tri godine rada u tvornici u kojoj je došla u doticaj s glifosatom’, objavljeno je 2011. u časopisu Parkinsonism Related Disorders.

‘Tvornica kemikalija u kojoj je radila proizvodila je niz herbicida, uključujući: glifosat, gibereline i dimetil hidrogen fosfit. Međutim, pacijentica je radila isključivo u proizvodnji glifosata. Imala je tek osnovne mjere zaštite, kao što su rukavice ili maska za lice dok je bila izložena opasnim isparavanjima’, dodali su. piše