Treba znati

775

kajganaSprečavaju tumor debelog crijeva. Povećani unos vitamina B2 i B6 smanjuju rizik od karcinoma debelog crijeva za 20%. Tako pokazuju rezultati studije s post-menopauzalnim ženama u Sjedinjenim Američkim Državama.

U časopisu Journal of Clinical Nutrition američki istraživači su ukazali na činjenicu da niske razine vitamina B2 i B6 dovode do akumulacije homocisteina koji se smatra rizičnim čimbenikom za karcinom debelog crijeva te da se povećanim unos tih vitamina navedena pojava sprječava.

Životinjski izvori vitamina B2 naše tijelo lakše koristi, a to su prije svaga jaja, jetra, bubrezi, mlijeko i mliječni proizvodi (jogurt, sir), riba (posebno losos), janjetina i puretina. U biljkama vitamin B2 ćete naći u špinatu, blitvi, brokuli, prokulicama, šparogama, rajčici, grahu, orašastim plodovima, pivskom kvasacu, integralnim žitaricama, pšeničnim klicama, soji, gljivama i bananama.

Skladištenje namirnica u konzervama, pečenje ili kuhanje mesa te alkohol mogu smanjiti količinu B6 u hrani. Vitamina B6 obilno ćete naći u jetri, suhom i svježem kvascu, bananama i ribi.

Previše B12 šteti?

Istraživanje nije pokazalo povezanost između povećanog unosa vitamina B12 i karcinoma debelog crijeva dok su rezultati pokazali da post-menopauzalne žene, koje su konzumirale hranu obogaćenu folnom kiselinom (B9), imale povećani rizik od karcinoma debelog crijeva.

Autori studije objašnjavaju rezultate činjenicom da na početku obogaćivanja (1998.godina) nije bile dostatne kontrole namirnica te su se one obogaćivale s prekomjernom količinom folne kiseline. Od 2.000. godine su razine folne kiseline u obogaćenoj hrani smanjene. piše